Dailė

Domicėlė-Tarabildaitė-Tarabildienė-instaDOMICĖLĖ TARABILDAITĖ-TARABILDIENĖ (1912–1985)

Iš Anykščių krašto kilusi menininkė pradėjo piešti ir drožinėti vos žengdama pirmuosius žingsnius. Pietų stalas, durys, krosnis – viskas buvo Domicėlės namuose apipiešta, o išskirtiniai mergaitės darbeliai pastebėti jau pirmaisiais mokykliniais metais. Jų pardavinėjimas padėjo sutaupyti ir studijoms Kauno meno mokykloje, į kurią Domicėlė veržte veržėsi, net su grasinimais – iš pradžių nenorėta priimti gerokai už kitus jaunesnės moksleivės.

Studijų metu Domicėlė pradėjo dirbti iliustratore, dalyvauti įvairiuose konkursuose. Štai 1934 m. pagal jos projektą išleisti pašto ženklai su S. Dariaus ir S. Girėno portretais. Gerai įvertintas diplominis darbas užtarnavo galimybę tęsti studijas Paryžiuje.

Greta tapybos, skulptūros ir grafikos mergina eksperimentavo ir su fotografija. Novatoriškų autoportretų cikle Domicėlė pozuoja įkūnydama neįprastus vaidmenis siurrealistinėje erdvėje. Nuotraukos, paskelbtos viešumoje tik po menininkės mirties, sulaukė nemažai tarptautinio dėmesio. Deja, istorinės aplinkybės neleido šiai kūrybinei pusei skleistis, kreipė ir Domicėlės kaip grafikės kelią.

Fotomontazas-su-Lillian-Roth-sijonu-1932

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui trejų metų studijas Paryžiuje Domicėlei reikėjo baigti per dvejus. Likti Vakaruose negalėjo – Lietuvoje laukė du vaikai, kuriais reikėjo pasirūpinti. Karo metu grafikės darbai publikuoti spaudoje („Šluota”, „Genys” ir kt.), vėliau – daugiau nei 200 knygų bei eksponuoti individualiose parodose Lietuvoje, ir svetur – netgi Indijoje. Domicėlė lengva ranka rinko tarptautinius ir nacionalinius apdovanojimus, tačiau buvo priversta taikstytis su sovietinių galimybių rėmais.

Dalį jos iliustracijų visi matėme vaikystėje – vadovėliuose, pasakų ir eilėraščių knygutėse. Tai spurdėte spurdančios figūros ir vaizdai, lengvai įstringantys į atmintį. Savo kūryboje Domicėlė itin daug dėmesio skyrė ir liaudies menui, perteikdama jį plastiška, modernia raiškos forma. Simboliška, kad paskutinė jos iliustruota knyga buvo N. Vėliaus „Kaip atsirado žemė”.

Antakalnio g. Nr. 94 Vilniuje galite pastebėti memorialinę lentą – čia gyveno Domicėlė Tarabildaitė-Tarabildienė.

??????????????????????

Biografinė informacija su visomis datomis

Ir dar biografijos „Vilnijos vartų” portale

Interviu su Domicėlės dukra Giedre ir anūke Saule. Alfa.lt portale perspausdintas „Lietuvos žinių” straipsnis

Dalį Domicėlės grafikos darbų galima pamatyti čia

Keletas fotografijos darbų

 

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - -

 

Genovaitė-Jacėnaitė-insta

GENOVAITĖ JACĖNAITĖ (1933–2016)

Neišaiškinti gamtos reiškiniai, sodininkai, kiaulininkės, melžėjos, poliklinika, statybininkai, cirkas, žemaičių karys – tokius personažus ir situacijas Genovaitė Jacėnaitė įlipdė į molį.

Genovaitė savo vaikystę praleido Kuršėnuose, karo ir pokario metais. Neišdildomas jos atmintyje išliko Ventos vingis ir Pavenčių pievos, vyšnių viršūnės ir svilinami paršai, mediniai dievukai kapinėse ir puodų eilės turguje, koplytėlės ir cukraus fabriko statybos. Po mokyklos išvykusi studijuoti į Vilnių ir pasirinkusi keramiką, neatsititiktinai pirmą kartą parodoje pristatė skulpūrėlę „Bobutė su ožka”. Žemaitiškai tiesiai, ironiškai, bet su meile ji rašė tuometinės Lietuvos istoriją moliu.

Greta savo kūrybos, G. Jacėnaitė taip pat ir dėstytojavo – net 42 metus mokė piešimo ir erdvinių formų Vilniuje, dabartinėje Dailės akademijoje. Šiandieną Genovaitės darbų galima rasti Lietuvos dailės muziejuje, Maskvos dailininkų sąjungoje, Nacionaliniame Čiurlionio dailės muziejuje bei Mažeikių muziejuje.

Genovaitės Jacėnaitės biografija

Pokalbis su Genovaite Jacėnaite

Danutės Skormantienės straipsnis: Genovaitė Jacėnaitė. In memoriam

 

- – -

 

GRĮŽTI Į VISŲ MOTERŲ, KŪRUSIŲ LIETUVĄ, SĄRAŠĄ

 

- – -

Piešiniai – Akvilės Malukienės

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti: www.lietuva100.lt

Untitled designatkurtailietuvai100-vertikalus-logo-tamsus-rgb