Teatras

Kazimiera-Kymantaitė---Gregorauskienė,-Banaitien-instaKAZIMIERA KYMANTAITĖ-GREGORAUSKIENĖ, BANAITIENĖ (1909–1999)

„Anų laikų hipė”, žodžio kišenėje neieškanti, į jokius rėmus neįspraudžiama – tokia buvo legendinė aktorė ir režisierė Kazimiera Kymantaitė.

Daugybę metų Kazimierą pažinoję draugai prisimena ją kaip itin ryškią asmenybę – mėgdavusią akiplėšiškai juokauti, grūdintis lediniu vandeniu, visad, net ir žiemą, dėvėjusią suknelę, trumpas puskojines, sportbačius ir nešiojusią žadintuvo dydžio laikrodį ant kaklo. Tuo pačiu ji buvo nepaprastai pasišventusi teatrui bei lietuvių literatūrai. „Be lietuviškos dramaturgijos aš negaliu gyventi ir apskritai egzistuoti teatre” – yra sakiusi ji.

Būdama vos 12 metų, Kazimiera paliko savo gimtuosius Kuršėnus ir viena atvyko gyventi į Kauną. Mokėsi „Aušros” gimnazijoje, vėliau studijavo teisę Vytauto Didžiojo universitete, tačiau nepatikusius mokslus greitai metė ir susitelkė ties aktorinio meistriškumo studijomis Andriaus Olekos-Žilinsko dramos mokykloje prie Valstybės teatro. Vaidino naujai įsteigtame Vilniaus valstybiniame teatre, o netrukus ėmėsi ir režisūros – buvo pirmoji profesionali režisierė moteris Lietuvoje.

Į blankų, cenzūruotą ir rusų dramaturgijos pripildytą pokario teatrą Kazimiera įnešė daugybę naujų spalvų. Ji kurdavo įsimintus personažus, kiekviename mėgindavo įžvelgti talentą, nebijodavo dirbti su aktoriais-keistuoliais ar tais, kurie mažai patirties turėjo. Jos spektakliai išsiskyrė originalumu, drąsa, įžvalgumu, savitu humoru. Dauguma jų buvo pastatyti remiantis lietuvių autorių – Žemaitės, Vienuolio, P. Cvirkos, B. Sruogos – kūriniais, mėginant perteikti lietuvių tautos pasaulėjautą ir gyvenimo būdą. Kazimiera visomis išgalėmis mėgino išsaugoti lietuvišką dramaturgiją – tokia savo misija net savotiškai priminė spaudos draudimo metais veikusius knygnešius. O štai jos režisuota komedija „Žaldokynė” tapo laikui nepavaldaus kūrinio pavyzdžiu – scenoje šis spektaklis gyvavo daugiau nei 60 metų.

Liubica-Daugiskaitos-pirmas-asmuo-359x420Straipsnis „Kazimiera Kymantaitė – nacionalinės dramaturgijos puoselėtoja” apie režisierės kūrybą

Televizijos laidos „Legendos” epizodas apie K. Kymantaitę (prisiminimai, archyviniai vaizdo įrašai)

Televizijos laidos „Susitikime akimirkai” apie K. Kymantaitę sutrumpinta versija (laidoje kallba ir pati Kazimiera)

K. Kymantaitės režisuotas spektaklis „Žaldokynė”

Dar daugiau vaizdo įrašų: laidų, spektaklių ir kt.

 

- – -

 

GRĮŽTI Į VISŲ SRIČIŲ SĄRAŠĄ

 

- – -

Piešiniai – Akvilės Malukienės

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti: www.lietuva100.lt

Untitled designatkurtailietuvai100-vertikalus-logo-tamsus-rgb