Sportas/aviacija

Veronika-Ščiukauskaitė-instaVERONIKA ŠČIUKAUSKAITĖ (1913–2006)

Ką reiškia tapti Lietuvos čempionu, kai tau vos šešiolika? Atsakymą į šį klausimą puikiai žinojo Veronika Ščiukauskaitė (1913-2006), kuri, sulaukusi šio amžiaus, tapo Lietuvos teniso čempione ir vėliau šį titulą apgynė dar 15 metų iš eilės.

Dar būdama keturiolikos primajame Kauno miesto teniso turnyre Veronika pasirodė kaip geriausia sportininkė, po kelių metų savo meistriškumą pademonstravo ir tarptautinėse varžybose. Kartu su Veronika tenisą žaidė ir sesuo Jadvyga. Jos visą 4-ąjį dešimtmetį buvo geriausios Lietuvos tenisininkės, nuolat susirungdavusios finaluose. Moterų vieneto varžybose Veronika visada nugalėdavo jaunesnę seserį. Tiesa, abi moterys šio sporto aukštumų pasiekė be profesionalių trenerių pagalbos, teniso jos mokėsi savarankiškai, iš pradžių net neturėdamos tam tinkamų rakečių.

Veronikos karjera buvo įspūdinga, ji 16 kartų laimėjo Lietuvos moterų dvejetų pirmenybes ir 13 kartų tapo šalies čempione mišrių dvejetų varžybose. 1930-1938 metais ji tapo daugelio tarptautinių teniso turnyrų Kaune, Sopote, Rygoje, Taline, Karaliaučiuje, Helsinkyje ir Stokholme nugalėtoja. Karo metais Veronika pasitraukė į Vokietiją, o atsiradus galimybei persikėlė į JAV. Veronika taip pat buvo viena pirmųjų garsiojo tenisininko Vito Gerulaičio trenerių, kuriam padėjo žengti pirmuosius žingsnius šiame sporte.

Iš „Amerikos balso” archyvų: pokalbis su Veronika, įrašytas 1982 m. (2:34:45 – 2:45:16)

Veroniką Ščiukauskaitę min ir Ingrida Jakuavičienė Lietuvos Edukologijos Universiteto istorijos mokslo darbe “Moterys Lietuvos sporto arenoje XX a. 3–4-ajame dešimtmetyje: pasirinktas ar primestas vaidmuo

- – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - – - -

 

Liorentaiteantaninainsta

ANTANINA LIORENTAITĖ (1906–2003)

„Jeigu tikčiau, dar ir į raketą sėsčiau”, – taip jau sulaukusi garbaus amžiaus sakė Antanina Liorentaitė (1906–2003), pirmoji lakūnė ir parašiutininkė moteris Lietuvoje.
Antanina gimė Žvirgždaičiuose, Šakių raj., pasiturinčių ūkininkų šeimoje. Baigusi gimnaziją Vilkaviškyje, išvyko į Kauną ir ten dirbo pašto telegrafo darbuotoja. Tačiau Antanina netrukus susidomėjo aviacija, ypač po to, kai lakūnas brolis Jonas Liorentas kartą paskraidino sesę lėktuvu virš Kauno. Antaninai tai buvo įsimintina patirtis, po kurios ji nusprendė stoti į Lietuvos aeroklubo civilinių lakūnų kursus. 1933 m., būdama 26-erių, ji tapo diplomuota pirmąja Lietuvos moterimi lakūne, kuri vėliau buvo įtraukta ir į ypač aukštos kvalifikacijos lakūnų eskadrilę, tinkamą skraidyti karo sąlygomis.

Antanina pasižymėjo dar ir tuo, kad buvo ir pirmoji parašiutininkė Lietuvoje. Savo pirmąjį šuolį iš lėktuvo ji atliko 1936 m. birželio 7 d. vykusioje aviacijos šventėje Tauragėje. Žurnalas „Lietuvos sparnai” apie šį šuolį rašė: „…nusistebėjimą žiūrovams sukėlė panelė lakūnė A. Liorentaitė, iššokdama iš lėktuvo su parašiutu. Pradžioje žiūrovai net nenorėjo tikėti, kad tą drąsų žygį atliko moteris. Tačiau tauragiškiai netrukus įsitikino, kad tai tikrai moters žygis, ir karštai sveikino pirmąją Lietuvos moterį, iššokusią su parašiutu.”

Karo metais Antanina pasitraukė į Vakarus, apsigyveno JAV ir nors aviacijos srityje nebedirbo, šiam pašaukimui išliko neabejinga visą gyvenimą. Savo kukliomis santaupomis parėmė paminklo S. Dariui ir S. Girėnui Kaune statybą. 1993 m. už nuopelnus Lietuvos aviacijai buvo apdovanota Dariaus ir Girėno medaliu. A. Liorentaitės vardu pavadinta ilgiausia Žvirgždaičių gatvė.

liorentaite
1988 m. video interviu su A. Liorentaite

E. Mildažytės dokumentinis filmas apie A. Liorentaitę „Į raketą sėsčiau”

Šiek tiek nuotraukų ir biografinis straipsnis Lietuvos aviacijos istorijos tinklalapyje. „Skridau, nes neaprėpiama toluma, aukštybių giluma, laisvų debesų skraiste pasipuošusi Lietuvos padangė kaip magnetas traukė ir kvietė mane skristi, pakilti aukštai aukštai…”

Straipsnis apie A. Liorentaitę „Kauno dienoje”

 

 

 

 

 

- – -

 

GRĮŽTI Į VISŲ SRIČIŲ SĄRAŠĄ

 

- – -

Piešiniai – Akvilės Malukienės

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti: www.lietuva100.lt

Untitled design atkurtailietuvai100-vertikalus-logo-tamsus-rgb