Teisė

Jackevičaitė-instaELENA JACKEVIČAITĖ (1895 – 1976)

Neįstojo į agronomiją, metė matematiką, bet kai atrado teisės mokslus – suprato, kad tai pašaukimas. Elena Jackevičaitė – pirmoji Lietuvos teisėja moteris.

Su savo pašaukimu turbūt neprasilenkiau“, – taip apie savo darbą kalbėjo Elena. Ji gimė Rokiškio raj., dvarininkų šeimoje, tad turėjo galimybę gauti gerą išsilavinimą. Tačiau teisininke ji tapo beveik atsitiktinumo dėka. Tuo metu carinėje Rusijoje universitetai moterims vis dar buvo neprieinami, tad joms tekdavo rinktis alternatyvą – aukštuosius moterų kursus. Iš pradžių norėjusi studijuoti agronomiją, būsimoji teisininkė nebuvo priimta mokytis dėl vietų stygiaus, tad įstojo į matematikos kursus. Kaip teigė pati Elena, „matematikos mokslas man nepatiko ir mane stačiai slėgti slėgė“, todėl, išbuvusi ten pusantro mėnesio, nusprendė pereiti į teisės studijas. Tą padaryti ji suspėjo per plauką: „aš paskutinę dieną ir net paskutinę valandą padaviau juridinio fakulteto dekanui prašymą įskaityti mane į juridinio fakulteto studenčių skaičių“, – interviu teigė Elena, tvirtinusi, kad šio sprendimo ji niekad nesigailėjo.

Laikinai teisėjos darbą Elena pradėjo dirbti 1923 m. Kaune, būdama 28-erių, o 1926 m. jau buvo patvirtinta kaip nuolatinė teisėja. 1930 m. ji tęsė savo darbą Marijampolėje. Tuo metu moteris teisėja buvo retas atvejis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Kitose Baltijos šalyse tuo laiku nebuvo nė vienos teisėjos moters. „Lietuva šiuo atveju yra pažangumo pavyzdys kitoms valstybėms“, – tvirtino Elena.

elena-jackevicaite-71205108

Iš 1932 m. žurnalo „Moteris” paimtas interviu su E. Jackevičaite

O čia yra ir pats originalus interviu žurnale „Moteris” (1932 m. nr. 6, 88 psl.)

 

 

 

 

 

 

- – -

 

GRĮŽTI Į VISŲ SRIČIŲ SĄRAŠĄ

 

- – -

Piešiniai – Akvilės Malukienės

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti: www.lietuva100.lt

 

Untitled designatkurtailietuvai100-vertikalus-logo-tamsus-rgb