Lygių galimybių plėtros centras

Įvairialypė diskriminacija aukštojo mokslo institucijose

Lygių galimybių plėtros centras atliko tyrimą „Įvairialypė diskriminacija aukštojo mokslo institucijose“. Jis atskleidė, kad Lietuvos aukštosiose mokyklose plačiausiai paplitusios patyčios dėl lyties ir lytinės orientacijos tiek tarp studentų, tiek tarp dėstytojų. Tyrimas buvo pristatytas Lietuvos studentų sąjungos konferencijoje „Įvairialypė diskriminacija aukštajame moksle ir žmogaus teisės“, kuri įvyko Vilniuje 2011 m. birželio mėn.

Tyrime dalyvavo 20-ties Lietuvos universitetų ir 19-kos kolegijų studentai. Tyrimo rezultatai reprezentuoja 182 081 studentą. Tyrimą vykdė Lietuvos studentų sąjunga bendradarbiaujant su Lygių galimybių plėtros centru bei tyrimų bendrove „Socialinis informacijos centras“.

Naujausi tyrimo rezultatai parodė, kad diskriminacines patyčias nuolat patiria nuo 39,4 proc. iki 76,8 proc. aukštųjų mokyklų studentų. Daugiausiai patyčių patiriama dėl asmens lyties ir lytinės orientacijos. Nuo 12,9 proc. iki 49,9 proc. tyrimo respondentų teigė, kad yra girdėję aukštosios mokyklos dėstytojų, sakančių pašaipių replikų. Dėstytojų diskriminacinės patyčios dažniausiai skiriamos moterims (49,9 proc.). Tyrime tarp bakalauro ir magistro studentų atsakymų statistinių skirtumų neaptikta.

Seksizmą tyrime studentai įvardija, kaip normalų reiškinį, o žeminančią aplinką jaunuoliai linkę suvokti, ne kaip diskriminacinę, bet kaip tinkamą. Tokia situacija tik įrodo, jog egzistuoja akademinės bendruomenės sistemiško ugdymo stoka.

Veiksmingiausias receptas diskriminaciją aukštajame moksle mažinti yra visapusiškas aukštųjų mokyklų bendruomenės švietimas, vertybių formavimas bei nuolatinė situacijos analizė. Akcentuotina ir tai, jog tyrimo respondentai pasisakė dėl specialių komisijų steigimo aukštosiose mokyklose, kurios būtų atsakingos už bendrosios situacijos stebėseną, (galimų) diskriminacinių situacijų skundų nagrinėjimą.

Tyrimo pagrindu parengtas ir išleistas leidinys „Įvairialypė diskriminacija aukštojo mokslo institucijose“.

Tyrimą užsakė Lietuvos studentų sąjunga. Tyrimo įgyvendinimą rėmė Nyderlandų Karalystės ambasada Vilniuje ir Nyderlandų Karalystės užsienio reikalų ministerija.

Tinklalapyje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą jo veikimą bei tobulinimą, todėl būtinieji slapukai (techniniai, funkciniai bei analitiniai) yra naudojami automatiškai. Siekiant individualizuoti Jūsų naršymo patirtį bei pateikti pasiūlymus, kurie būtų aktualūs būtent Jums, naudojami ir tiksliniai slapukai. Paspaudę „Sutinku“ Jūs sutinkate su tikslinių slapukų naudojimu. Savo sutikimą galite atšaukti bet kuriuo metu savo interneto naršyklės nustatymuose, ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - Privatumo politikoje. View more
Sutinku