-
Darbo ir šeimos derinimo sąlygų gerinimas – rekomendacijos politikos formuotojams
Dabartiniu metu ES lygiu siūlomos šeimos ir darbo derinimo priemonės skatina aktyvų vyrų įsitraukimą į tėvystę ir vaiko priežiūrą bei siekia stiprinti dviejų maitintojų ir dviejų globėjų šeimos modelį. Apžvelgus Lietuvoje atliktus mokslinius tyrimus, apibendrintina, kad šiuo metu vykdoma šeimos ir su vaiko priežiūra susijusios politikos priemonės neskatina lyčių lygybės ir šeimos bei darbo balanso, o atvirkščiai – dar labiau sustiprina moterų naštą vaiko priežiūros srityje, skatina tradicinį darbų pasidalijimą tarp moterų ir vyrų bei palaiko vyro kaip šeimos maitintojo ir moters kaip šeimos globėjos modelį (Aidukaitė, Senkuvienė, 2019; Aidukaitė, Telišauskaitė-Cekanaviče, 2020; Brazienė, Vyšniauskienė, 2019, Šiuolaikiniai vyrai, 2020).
Pristatome rekomendacijas politikos formuotojams, siekiantiems skatinti lyčių lygybę šeimos ir darbo derinimo srityje.
Rekomendacijos parengtos vykdant projektą “Visi apie tai kalba; darbo ir asmeninio gyvenimo derinimas virsta realybe”, kuris iš dalies yra finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos (2014-2020) (sutarties su Europos Komisija Nr. 881615 – BALANCE – REC-AG-2019 / REC-RGEN-WWLB-AG-2019) bei LR Vyriausybės lėšomis.
-
Negalios paveiktų moterų patirtys: fokus grupės tyrimas
Pristatome tyrimo apie negalios paveiktų moterų patirtis įžvalgas. Tyrime siekta išsiaiškinti, kaip negalios paveiktos moterys vertina sunkumus ar kliūtis, su kuriomis susiduria tokiose srityse kaip visuomeninis gyvenimas, smurtas lyties pagrindu ir seksualinės bei reprodukcinės teisės.
Tyrimas parengtas vykdant projektą “Lyties ir negalios sankirtoje: prabilti, įkvėpti, įveikti”.
Projektą finansuoja Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo (www.eeagrants.org) Aktyvių piliečių fondas (www.apf.lt)
-
Įtrauki tėvystė – smurto artimoje aplinkoje prevencijai
Pristatome mokomąją priemonę apie įtraukią tėvystę specialistams, dirbantiems su šeimomis.
Pasaulyje vis didesnis dėmesys skiriamas aktyviam tėčių įsitraukimui į vaikų gyvenimą. Tai vyksta ne atsitiktinai. Apstu įrodymų, liudijančių, kad rūpinimosi aspektų į(si)tvirtinimas vyriškumo normų suvokime skatina procesus, užtikrinančius vaikų, moterų, pačių vyrų gyvenimo kokybę ir visuomenės raidos tvarumą. Aktyvesnis vyrų rūpinimasis vaikais tampa ir veiksminga smurto artimoje aplinkoje prevencija.
-
Lyties ir negalios sankirtoje: situacijos apžvalga ir gerosios praktikos
Negalios poveikis žmogaus gyvenimo kokybei yra platus, daugiabriaunis klausimas. Šioje apžvalgoje dėmesio skiriame lyties ir negalios sankirtoje kylantiems iššūkiams tokiose gyvenimo srityse kaip švietimas, darbas, politinis aktyvumas. Plačiau aptariame smurto ir reprodukcinių teisių klausimus.
Vadovaujamės socialiniu negalios modeliu ir nuostata, kad moterys, paveiktos negalios, patiria dvigubą diskriminaciją ir yra labiau pažeidžiamos tiek dėl negalios, tiek dėl buvimo moteriškos lyties. Apžvalgoje pateikiami galimi negalios ir lyties sankirtoje atsirandančių problemų sprendimo būdai bei gerosios praktikos pavyzdžiai.
Apžvalga parengta vykdant projektą “Lyties ir negalios sankirtoje: prabilti, įkvėpti, įveikti”.
Projektą finansuoja Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo (www.eeagrants.org) Aktyvių piliečių fondas (www.apf.lt)