-
BRIDGE: vietos bendruomenių stiprinimas efektyviai kovai su smurtu lyties pagrindu artimoje aplinkoje
Projekto trukmė: 2019 m. rugsėjis – 2021 m. rugpjūtis
Projekto tikslas – sustiprinti vietos bendruomenėse atsaką į smurtą lyties pagrindu artimoje aplinkoje ir užtikrinti efektyvią smurto prevenciją.
Projekto uždaviniai:
1) sukurti tarpžinybinį reagavimo į smurtą artimoje aplinkoje algoritmą vietos bendruomenėse;
2) stiprinti mokytojų ir mokyklų personalo gebėjimus užkirsti kelią lyčių stereotipams, kurie prisideda prie smurto pateisinimo ir normalizavimo;
3) didinti visuomenės sąmoningumą apie smurto lyties pagrindu reiškinį ir stiprinti smurto prevenciją.Veiklos:
- Atlikti teikiamos pagalbos smurto artimoje aplinkoje atvejais tyrimą ir analizę vietos bendruomenėse;
- Kartu su pagalbą teikiančiais vietos specialistais sukurti reagavimo į smurtą artimoje aplinkoje algoritmą;
- Stiprinti specialistų gebėjimus atpažinti smurtą patiriančius asmenis ir kokybiškai teikti jiems pagalbą;
- Organizuoti diskusijas dėl algoritmo tobulinimo ir dalinimosi patirtimi jį taikant;
- Atlikti požiūrio į lyčių stereotipus ir smurtą lyties pagrindu tyrimą vietos mokyklose;
- Rengti mokymus mokytojams ir mokyklų administracijai apie smurto atpažinimą ir prevenciją mokyklos bendruomenėje;
- Įkurti „Lygybės laboratorijas” – iniciatyvines mokyklos bendruomenės grupes, kurios kartu su projekto ekspertų komanda sukurs ilgalaikius mokyklos smurto prevencijos veiksmų planus ir užtikrins jų įgyvendinimą;
- Sukurti mokymo medžiagą mokytojams „Mokykla be lyčių stereotipų”;
- Surengti Forumo teatro užsiėmimą ir sukurti interaktyvius spektaklius mokyklos bendruomenėms;
- Organizuoti sąmoningumo didinimo veiklas mokyklose;
- Parengti rekomendacijas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai;
- Atlikti vietos bendruomenėse gyventojų apklausas apie smurto artimoje aplinkoje atpažinimą, nukentėjusių kaltinimą ir smurto fenomeno normalizavimą;
- Organizuoti sąmoningumo didinimo kampanijas vietos bendruomenių gyventojams;
- Vykdyti informavimo ir sąmoningumo didinimo kampanijas specialistams, teikiantiems pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims;
- Parengti mokytojams mokymo įrankį ir metodologiją, pasitelkiant dokumentinius filmus smurto tema. Papildyti „Nepatogaus kino klasės” platformą, kad parengtu įrankiu ir metodologija galėtų naudotis visi Lietuvos mokytojai ir švietėjai.
- Organizuoti edukacinius ir informacinius Nepatogaus kino renginius Lietuvos savivaldybėse.
- Suorganizuoti nacionalinę konferenciją Lietuvos savivaldybių, valdžios institucijų, akademinės bendruomenės ir nevyriausybinių organizacijų atstovams.Veiklos bus vykdomos 3 bandomosiose Lietuvos savivaldybėse: Alytaus miesto, Jonavos ir Ukmergės rajonų. Geroji projekto praktika bus pristatyta kitoms savivaldybėms ir politikos formuotojams.
Projektą įgyvendiname kartu su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lietuvos žmogaus teisių centru ir socialinės reklamos agentūra „Nomoshiti”.
Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos lėšomis (sutarties su Europos Komisija Nr. 856741 – LGKT_GBV – REC-AG-2018/REC-RDAP-GBV-AG-2018).
-
PARENT: vyriškumo normų kaita įsitraukiant į atsakingą tėvystę
Projekto trukmė: 2019 m. vasaris – 2021m. vasaris
Projekto tikslas – keisti visuomenės požiūrį į lyčių vaidmenis auginant vaikus ir skatinti vyrus atkyviau įsitarukti į tėvystę.
Projekto uždaviniai:
1. Keisti nusistovėjusį požiūrį į lyčių vaidmenis, iškeliant didesnio vyrų įsitraukimo į atsakingą tėvystę ir vaiko priežiūrą svarbą, bei skatinti vienodą neapmokamo priežiūros darbo pasidalijimą kiekvienoje iš keturių, projekte dalyvaujančių, Europos šalių (Lietuva, Portugalija, Italija, Austrija).
2. Prisidėti prie smurto artimoje aplinkoje prevencijos.Įgyvendinamos veiklos:
1. Sukurti gaires sveikatos sektoriaus darbuotojams, kurios padėtų įtraukti vyrus į sveikatos sektorių ir skatinti jų atsakingą tėvystę, ypatingą dėmesį skiriant pabėgėliams ir migrantams.
2. Organizuoti tėvų, įskaitant pabėgėlius ir migrantus, švietimo veiklas, kuriomis būtų skatinama kvestionuoti tradiciškai nusistovėjusias lyčių normas.
3. Sutelkti bendruomenę ir įgyvendinti nacionalines kampanijas, kuriomis būtų siekiama didinti supratimą apie vyrų įsitraukimo į nesmurtines, priežiūros, tėvystės veiklas ir tuo grindžiamų kitokių vyriškumo normų formavimo svarbą.Projekto partneriai: Centre for Social Studies (Portugalija); Institute for Masculinity Research and Gender Studies (Austrija); Cerchio degli Uomini (Italija); The Nursing School of Coimbra (Portugalija).
-
ARTgora. Kūrybinės industrijos lygybei Baltijos regione skatinti
Projekto trukmė: 2018 m. rugsėjis – 2019 m. rugsėjis
Projekto tikslas: Sumažinti diskriminaciją ir įgalinti moteris kūrybinių industrijų srityse, taip siekiant priartėti prie Darnaus Vystymosi Tikslų 2030.
Projekto uždaviniai:
1. Suburti suinteresuotas šalis iš Baltijos Jūros ir Rytų Partnerystės regionų, siekiant dalintis patirtimi ir skatinti tarpusavio bendradarbiavimą sprendžiant kylančias bendras problemas per meną bei kultūrą.
2. Didinti informuotumą apie kultūros vaidmenį skatinant lyčių lygybę ir dalintis įvairia gerąja praktika apie šios problemos sprendimo būdus tiksliniuose regionuose.
3. Kurti ir generuoti novatoriškus sprendimus bei projektų idėjas potencialiam regioniniam bendradarbiavimui
Pagrindinės projekto įgyvendinamos veiklos:
1. Dalinimasis gerąja praktika ir jos užtikrinimas kūrybinėse industrijose, kuri skatina lyčių lygybę ir mažina atskirtį.
2. Regioninio forumo Rygoje 2019 m. balandžio 10–12 d. organizavimas, įtraukiant partneres šalis, suinteresuotas skleisti lyčių lygybę per meną bei kultūrinę veiklą.
3. Didinti visuomenės informuotumą per įvairias garsines bei vaizdines priemones, įskaitant skaitmeninio formato serijas Talk Real | Art Real bei internetinius leidinius.Projekto partneriai: Nacionalinis pasaulio kultūrų muziejus (Švedija), Tartu universitetas (Estija), Rygos technikos universitetas (Latvija), SocLab Fondas (Lenkija), Taso Fondas (Gruzija), Poruch (Ukraina), European Alternatives (Vokietija).
Projektą finansuoja Švedijos Institutas, įgyvendindamas Baltijos Jūros regiono bendradarbiavimo programą.
-
Stop smurtui prieš moteris: nuo sąmoningumo didinimo iki nulinės tolerancijos aukų kaltinimui
Projekto trukmė: 2017 m. balandžio 3 d. – 2019 m. spalio 2 d.
Tikslas: didinti visuomenės suvokimą ir žinias apie smurtą prieš moteris ir smurto formas, skatinti nulinę toleranciją smurtui ir smurto aukų kaltinimui (angl. victim-blaming).
Projekto uždaviniai ir veiklos:
1. Įgalinti moteris atpažinti smurtą ir skirtingas jos formas bei skatinti smurtą patyrusias moteris išeiti iš smurtinių santykių.
• Gerųjų pavyzdžių (angl. brightspots) apie moteris, išėjusias iš smurtinių santykių, identifikavimas, sėkmės istorijų ir patirčių rinkimas;
• socialinė kampanija skirta įgalinti moteris atpažinti smurtą santykiuose, kreiptis pagalbos, išeiti iš smurtinių santykių;
• informacijos parengimas apie tai, kaip atpažinti smurtą, ką daryti susidūrus su smurtu, kur galima kreiptis pagalbos.2. Suteikti specialistams reikiamų žinių apie tai, kaip atpažinti smurtą patiriančias moteris, kaip tinkamai suteikti joms reikiamą pagalbą. Projekto metu bus dirbama su bendrosios praktikos gydytojais, ginekologais, vaiko teisių apsaugos specialistais ir socialiniais darbuotojais.
• Gerųjų pavyzdžių (angl. brightspots) apie specialistus, gebančius atpažinti smurtą patiriančias moteris ir teikti kvalifikuotą pagalbą smurto aukoms, identifikavimas;
• Mokymų rengimas specialistams apie smurto aukų atpažinimą ir kokybišką pagalbos teikimą.3. Didinti visuomenės supratimą apie įvairias smurto formas, skatinti nulinę toleranciją smurto aukų kaltinimui (angl. victim-blaming).
• socialinės kampanijos, skirtos atpažinti įvairias smurto prieš moteris formas, rengimas;
• socialinės kampanijos, skirtos skatinti nulinę toleranciją smurto aukų kaltinimui, rengimas;
• žiniasklaidos monitoringas, siekiant identifikuoti smurto aukų kaltinimo praktikas žiniasklaidoje;
• informacinė kampanija žurnalistams apie korektišką informacijos pateikimą.Projekto partneriai: Lygių galimybių plėtros centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, socialinės reklamos agentūra “Nomoshiti iniciatyva”.
Asocijuotas partneris: Lietuvos gydytojų sąjungaProjektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos lėšomis, taip pat iš dalies finansuojamas traptautinio fondo “Global Fund for women” lėšomis.