-
Globalios teisės, lokalūs veiksmai: moterų balsai pažangai
2013 m. rudenį pradėtu įgyvendinti projektu siekiama stiprinti sąveikiniu požiūriu pagrįstą lyčių lygybės diskursą ir advokatavimo kompetencijas moterų žmogaus teisių klausimais.
Projekto metu bus gilinimos NVO žinios apie nediskriminavimą, žmogaus teises, įskaitant įvairių tapatybės aspektų sąveikas, stiprinami praktiniai NVO gebėjimai advokatavimo moterų teisių klausimais srityje. Be to, imamasi priemonių moterų įgalinimu ir pagarba įvairovei pagrįsto viešo diskurso formavimui, stiprinamos pilietinės visuomenės įtaka teisėkūros ir politinėms iniciatyvoms bei plėtojama dvišalės partnerystė.
Siekiant įgyvendinti išsikeltus uždavinius numatytos šios veiklos:
- Moterų ir kitų žmogaus teisių srityje dirbančių NVO fokus grupės regionuose, siekiant išgirsti regioninių NVO balsus išsiaiškinant problemas, su kuriomis susiduria moterys, jų patirtimis pagrindžiant alternatyviąją CEDAW ataskaitą.
- Alternatyvios CEDAW atskaitos rengimas ir pristatymas Komitetui Ženevoje. Rengiant ją, moterų situacija apžvelgiama įvertinus lyties sąveikas su kitais tapatybės aspektais (amžiumi, lytine orientacija, sveikata, etniškumu ir t.t.).
- Advokatavimo įrankių, remiantis CEDAW Komiteto išvadomis, regioninėms moterų NVO parengimas ir pristatymas. Komiteto rekomendacijos bus išverstos į lietuvių kalbą ir adaptuotos advokacijos reikmėms, artėjant savivaldos rinkimams. Siekiant sustiprinti šio įrankio svarumą CEDAW Komiteto įžvalgos bus papildytos ES lyčių lygybės indekso duomenimis.
- Sąmoningumo kėlimo kampanijos, kuriomis siekiama atkreipti dėmesį į moterų teisių pažeidimus ir diskriminaciją. Organizuojant jas pabrėžiama nuostata, kad moterys nėra homogeniška grupė, o papildomi tapatybės aspektai (lytinė orientacija, migrantės ar priklausymo etninei mažumai patirtis, amžius, šeiminis statusas ir pan.) pagilina socialinę atskirtį. Siekiant didesnio matomumo regionuose, bus bendradarbiaujama su regionine žiniasklaida.
- Apvalaus stalo diskusijos / advokacijos renginiai regionuose vykdomi naudojant CEDAW Komiteto rekomendacijas Lietuvai ir lyčių lygybės indekso duomenis.
- Plėtojant dvišalę partnerystę surengtas NVO forumas, kurio tikslas – užmegzti profesinius kontaktus, apsikeisti patirtimi, aptariant lyčių lygybės politikos įgyvendinimui kylančius iššūkius pokriziniu laikotarpiu, sąveikinio požiūrio integravimo lyčių lygybės darbe galimybes ir kliūtis, advokatavimo kryptis, strategijas ir priemones, susipažinti su gerosiomis praktikomis.
Projekto partneris: KUN Center for Gender Equality.
Projektą finansuoja: EEA Grants, NVO Programa Lietuvoje.
Projekto darbuotojai:
Vilana Pilinkaitė Sotirovič, ekspertė NVO klausimais
Augustas Čičelis, ekspertas projekto sklaidos klausimais
Margarita Jankauskaitė, ekspertė projekto turinio klausimais
Laima Vaigė, ekspertė teisės klausimais
Jolanta Samuolytė, ekspertė teisės klausimais
Giedrė Vaičėnienė, projekto finansininkė
-
Moterų lyderystė demokratijos stiprinimui
Projektas skirtas jaunų moterų lyderystės kompetencijų stiprinimui, siekiant visuomenės demokratizacijos procesų tvarumo. Jis sukurs galimybes suburti jaunas moteris iš Baltarusijos, Ukrainos ir Lietuvos tikslu stiprinti jų kompetencijas, gebėjimus bei motyvaciją aktyviau dalyvauti pilietiniame ir politiniame savo visuomenių gyvenime.
Projekto veiklos:
- Atlikta ir išleista veiksnių, trukdančių ir skatinančių aktyvesnį jaunų moterų dalyvavimą pilietiniame ir politiniame gyvenime projekto partnerių šalyse, apžvalga;
- Surengtas penkių dienų trukmės forumas „Priemonės ir taktikos komunikuojant savo poziciją“, kurio tikslas ugdyti lyderystės savybes, formuoti demokratines nuostatas ir gilinti advokatavimo, pasitelkiant naująsias komunikacijos technologijas, gebėjimus;
- Parengtas pilietinį sąmoningumą skatinantis filmukas ir išplatintas internetinėje erdvėje.
Pilietinio ir politinio dalyvavimo veiksnių apžvalgas pagal ekspertų parengtą metodiką atliko projekte dalyvaujančių organizacijų specialistai, nuolat konsultuodamiesi ir palaikydami ryšį internetu. Apžvalgų medžiaga buvo pateikta leidinyje „Politika − ne moterų reikalas?“, kuriame aktyvesnį jaunų moterų dalyvavimą pilietiniame ir politiniame gyvenime trukdantys ir skatinantys veiksniai skirtingose šalyse bus apibendrinami ir lyginami tarpusavyje. Leidinys platinamas spausdintu ir elektroniniu formatu.
Parengtų apžvalgų medžiaga bus taip pat naudojama kuriant pilietinį sąmoningumą skatinantį filmuką, kuris bus pristatytas renginiuose Baltarusijoje ir Ukrainoje ir platinamas internete.
Forumas buvo organizuojamas Lietuvoje. Jame kviečiamos dalyvauti jaunos veiklios moterys iš Baltarusijos, Ukrainos ir Lietuvos, siekiant sudaryti sąlygas jų tinklaveikai, teminėms diskusijoms, idėjų bendriems projektams generavimui ir įgalinimui.
Projekto partneriai: Rytų Europos studijų centras, IRI (Tarptautinis Respublikonų institutas), Vakarų Ukrainos centras „Women’s Perspectives“ (UA), Asociacija „Women’s independent democratic movement“ (BY).
Projekto rėmėjai: LR Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programa, Airijos Respublikos ambasada Vilniuje, Europos Sąjunga, IRI (Tarptautinis Respublikonų institutas).
-
Kompleksinės integracijos politikos link: Tarpkultūrinių kompetencijų ir institucinio bendradarbiavimo plėtojimas
Projekto tikslas – didinti migracijos ir trečiųjų šalių piliečių (TŠP) integracijos politikos vykdytojų (plačiąja prasme) įvairovės valdymo žinias, tarpkultūrinę kompetenciją ir stiprinti įvairių suinteresuotų šalių bendradarbiavimo, koordinavimo ir ryšių palaikymo sistemą, skatinančią veiksmingesnę trečiųjų šalių piliečių integraciją.
Projekto metu vykdomi mokymų imigracijos ir TŠP integracijos politikos vykdytojams, darbuotojams ir specialistams, dirbantiems su TŠP integracija susijusiose srityse tarpkultūrinės kompetencijos didinimo, gebėjimų stiprinimo ir įvairovės valdymo klausimais. Taip pat organizuojami sektoriniai susitikimai ir konsultacijos su institucijų, savo darbe susiduriančių su migracijos politikos aktualijomis, atstovais. Šių konsultacijų tikslas – nustatyti TŠP integracijos politikos koordinavimui kylančius iššūkius ir identifikuoti veiksmingesniam darbui būtinas kompetencijas ir turimas prielaidas.
Didinant specialistams skirtos informacijos sklaidą, jau trečius metus sėkmingai veikia internetinė svetainė www.mipas.lt, kurioje nuolat atnaujinama su migracijos ir TŠP integracijos priemonĖmis susijusi informacija. Čia veikia ir virtualus konsultavimas – FORUMAS, kuriame, atsakant į specialistams aktualius klausimus, nagrinėjamos su TŠP integracijos priemonių įgyvendinimu susijusios problemos.
Projektas įgyvendinamas kartu su socialinės partnerystės fondu „Magnum bonum“ pagal Europos fondo trečiųjų šalių piliečiu integracijai 2012 m. metinę programą. Projekto numeris: EIF/2012/6/09/PG/1.
-
Daugiau moterų Europos politikoje – daugiau moterų 2014
Projektu siekiama konsoliduoti ir remti projekto partnerių pastangas kuriant ir įgyvendinant daugialypes strategijas, siekiant lyčių lygybės politinių sprendimų priėmime ir vadovaujančiose pozicijose visais, o ypač ES lygmenimis. Taip pat padidinti moterų (iki 35 metų amžiaus), dalyvaujančių Europos Parlamento rinkimuose, skaičių.
2012 m. pabaigoje Lygių galimybių plėtros centras kartu su 14 kitų organizacijų iš Belgijos, Bulgarijos, Čekijos, Estijos, Graikijos, Vengrijos, Italijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Švedijos ir Jungtinės Karalystės bei jų asocijuotais partneriais (politinėmis partijomis) pradėjo įgyvendinti projektą, skirtą paskatinti moteris dalyvauti politikoje, ypatingą dėmesį skiriant Europos Parlamento rinkimams, kurie įvyks 2014 m. Projekto veiklos apims esamos padėties analizę, bendros strategijos kūrimą, informacines ir advokacijos kampanijas, skatinančias moterų dalyvavimą politikoje, mokymus ir konsultacijas moterims, norinčioms aktyviau dalyvauti politikoje, tarptautinius susitikimus ir konferencijas. Tikimasi, kad projektas padės pakelti moterų dalyvausiančių 2014 m. Europos Parlamento rinkimuose skaičių.
Projekto koordinatorius: LUDEN (Belgija). Projektą finansuoja: Europos Komisija.