Lygių galimybių plėtros centras

Kaip „TikTok’ai“ prisideda prie smurto kultūros? 

Lygių galimybių plėtros centras, pažymėdamas tarptautinę smurto prieš moteris panaikinimo dieną ir 16-kos aktyvizmo dienų pradžią, skatina kritiškai vertinti socialinių tinklų turinį ir rodo tam pavyzdį. Virš dvidešimt metų lyčių lygybės ekspertizę teikiančios organizacijos komanda susėdo pasižiūrėti į populiarius lietuviškus trumpus filmukus, tarpstančius tarp jaunimo paplitusiuose socialiniuose tinkluose.

Deja, formuojasi nauja nuomonės formuotojų karta, normalizuojanti žalingus lyčių stereotipus. Vyrai vėl siejami tik su galia, pinigais, nevaldomais seksualiniais poreikiais. Menkinama moterų nepriklausomybė, jos skatinamos būti pasyviomis, gražiomis lėlėmis. Atrodo, visuomenė žengia atgal.

„XIX a. didaktinės retorikos tradiciją puoselėjantys nuomonės formuotojai socialiniuose tinkluose moterims nuolat primena „romantinio gyvenimo sėkmės formulę“, kurioje svarbiausia – didelė nuolankumo dozė, pagardinta stipriu noru patikti (tiksliau – įtikti) vyrams. Tačiau jie pamiršta pridurti, kad šis „stebuklingas“ kokteilis turi itin pavojingą šalutinį poveikį – jis tiesus kelias į smurtinius santykius.“ – teigia Lygių galimybių plėtros centro ekspertė dr. Margarita Jankauskaitė.

Statistiniai duomenys rodo, kad vidutiniškai kas savaitę nuo seksualinio smurto nukenčia mažiausiai dvi suaugusios moterys ir keturios mergaitės iki 18 metų. Tačiau smurtiniai santykiai prasideda ne nuo kumščių, o nuo replikų, anekdotų, juokelių, kurie sumenkina moteris, o vyrus vaizduoja kaip dominuojančius patinus (beje, menkinant ir jų žmogiškumą). 

Ypatingame pavojuje atsiduria jaunos merginos. Ypač matydamos, kad nelygiavertis elgesys poroje, pavyzdžiui, partnerio kontrolė, reikalavimai dėl išvaizdos, spaudimas dėl lytinių santykių, yra „normalu“. Prie tokio normalizavimo dabar prisideda ir socialiniai tinklai.

Kaip savo kasdienybėje priešintis menkimumui dėl lyties?

  • Reakcija į seksistinius juokelius: Nesijuok iš jų ar pakelk antakį, pasakyk „man nejuokinga“ arba paprašyk paaiškinti juokelio esmę.
  • Kvestionuok stereotipus: Klausk „kodėl?“ stereotipų apie lyčių vaidmenis, pvz., „kodėl vyrai negali rūpintis vaikais? Atsargiai primink, kad „taip visada buvo“ nėra argumentas.
  • Konteksto svarba: Reakcija priklauso nuo situacijos – ne visada saugu diskutuoti su priešiškai nusiteikusiais žmonėmis.
  • Ieškok palaikymo: Kreipkis į draugus ar kolegas, kurie palaiko lyčių lygybės idėjas. Didink savo ir aplinkinių supratimą apie šiuos klausimus.
  • Resursai saviugdai: Feministinis gidas – gera pradžia gilintis į lyčių lygybės temą. Internete yra ir gero turinio, svarbu mokėti jį atsirinkti, ta proga kviečiame pasižiūrėti, į mūsų komandos sukurtus vaizdo įrašus:

Daugiau naujienų
Untitled-design-1
VEIKIAM! Gebėjimų stiprinimo ir finansavimo programos pristatymas 

Birželio 12 d., trečiadienį, 13 val., kviečiame į nuotolinį programos VEIKIAM! pristatymą.

Untitled-design-10
VEIKIAM! Smurto lyties pagrindu prevencijos programa

Stiprinti mažų ir regioninių NVO gebėjimus, vykdant prevenciją prieš smurtą lyties pagrindu. Palaikyti NVO, veikiančias Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, tokiose srityse kaip smurto prevencija, nukentėjusiųjų apsauga ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas.

LSK nuotrauka
Feminizmas lengvai suprantama kalba

Pristatome pirmąjį leidinį Lietuvoje, kuris skleidžia feminizmą žmonėms su intelekto negalia!

Asociatyvi iliustracija
Smurtas artimoje aplinkoje: ko trūksta, kad moterys su negalia gautų tinkamą pagalbą

Pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenis teikiančios įstaigos nėra tinkamai pasirengusios padėti moterims su negalia.

Tinklalapyje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą jo veikimą bei tobulinimą, todėl būtinieji slapukai (techniniai, funkciniai bei analitiniai) yra naudojami automatiškai. Siekiant individualizuoti Jūsų naršymo patirtį bei pateikti pasiūlymus, kurie būtų aktualūs būtent Jums, naudojami ir tiksliniai slapukai. Paspaudę „Sutinku“ Jūs sutinkate su tikslinių slapukų naudojimu. Savo sutikimą galite atšaukti bet kuriuo metu savo interneto naršyklės nustatymuose, ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - Privatumo politikoje. View more
Sutinku