-
LYGYBĖ SAUGUMUI, II etapas
Projekto trukmė: 2021 m. rugpjūčio mėn. – 2022 m. vasario mėn.
Projekto tikslas: palengvinti naujų regioninių veiksmų planų 1325, skirtų moterims ir taikai bei saugumui Ukrainoje 2021–2025 m., rengimą, patvirtinimą ir įgyvendinimą, taip pat skatinti tinkamą jų finansavimą.
Projekto uždaviniai:
1) Skatinti regioninių koalicijų kūrimąsi 1325 Černivcų ir Charkovo srityse ir stiprinti esamas koalicijas Chmelnyckio ir Luhansko srityse.
2) Stiprinti regioninių koalicijų partijų – vietos valdžios, moterų nevyriausybinių organizacijų, žiniasklaidos – gebėjimus.
3) Skatinti 1325 regioninių veiksmų planų rengimą/peržiūrą, atsižvelgiant į regioninį kontekstą, tikslinių grupių poreikius, įskaitant COVID-19, ankstesnio projekto pamokas.
4) Pasisakyti už tinkamą regioninių veiksmų planų finansavimą, remti jų pradžią ir įgyvendinimą.
Projekto partneris: Ukrainos moterų fondas.
Projektas įgyvendinamas remiant JAV valstybės departamento Europos ir Eurazijos pagalbos koordinatoriaus biuro pagal aštuntąjį vystomojo bendradarbiavimo partnerystės (DCP) programos etapą.
-
Rūpintis yra vyriška: vyriškumo normų kaita ankstyvajame ugdyme
Projekto trukmė: 2021 m. vasario mėn. – 2023 m. vasario mėn.
Projekto tikslas – keisti lyčių stereotipus ir plėsti vyriškumo normas ankstyvajame ugdyme, suvokiant rūpestingumą kaip vieną iš savybių, praturtinančių vyriškumo sampratą.
Įgyvendinamos veiklos:
1. Tyrimai, skirti išanalizuoti esamą situaciją projekte dalyvaujančių šalių ankstyvajame ugdyme, įskaitant ir interviu bei diskusijų grupes su darželių auklėtojais, pradinių klasių mokytojais bei ankstyvojo ugdymo ekspertais.
2. Metodinės ankstyvojo ugdymo medžiagos, skatinančios keisti lyčių stereotipus, išplečiant vyriškumo sampratą, darželių auklėtojams ir mokytojams parengimas.
3. Informacinio vadovo, kuriame pateikiamos geriausios praktikos pavyzdžiai, atliktų analizių rezultatai, mokymų medžiaga ir kita medžiaga, reikalinga ankstyvojo ugdymo pedagogams, siekiantiems keisti lyčių stereotipus.
4. Mokymai darželių auklėtojams bei pradinių klasių mokytojams bei e-mokymų platformos savarankiškam kvalifikacijos kėlimui parengimas.
5.Sąmoningumo ir viešinimo kampanijos.
6. Rekomendacijų pedagogams, tėvams, politikos formuotojams ir visuomenei parengimas, kaip keisti lyčių stereotipus įtraukiant rūpestingumą kaip vyriškumo normą.
Projektą koordinuoja Dissens Institute fur Building under Forschung (Vokietija). Projekto partneriai: Verein für Männer- und Geschlechterthemen Steiermark (Austrija), The Peace Institute (Slovėnija), Instituto degli Innocenti (Italija), Center of Women’s Studies and Policies (Bulgarija), Lygių galimybių plėtros centras (Lietuva).
Asocijuotas partneris Lietuvoje – Lygių galimybių konrolieriaus tarnyba.
Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos (2014-2020) lėšomis (sutarties su Europos Komisija Nr.101005885 – ECaRoM – REC-AG-2020/ REC-RGEN-WWLB-AG-2020).
-
Lyties ir negalios sankirtoje: prabilti, įkvėpti, įveikti
Projekto trukmė: 2020 lapkričio 3 d. – 2023 liepos 2 d.
Negalios paveiktų žmonių situacijos analizė rodo, kad moterys ir mergaitės patiria dvigubą diskriminaciją: yra labiau pažeidžiamos tiek dėl negalios, tiek dėl buvimo moteriškos lyties. Negalios paveiktos moterys dažniau susiduria su smurtu dėl lyties, patiria diskriminaciją švietimo, įsidarbinimo, socialinės politikos, pilietinio dalyvavimo, sprendimų priėmimo, seksualumo, prietarų, socialinės reprezentacijos, motinystės, šeimos ir kt. srityse. Tačiau gana didelė šios grupės dalis menkai atpažįsta diskriminaciją tiek negalios, tiek lyties aspektu, o pastarųjų sąveikoje kylančio pažeidžiamumo nepermąsto. Dauguma jų balsuoja rinkimuose, bet kitose politinio, visuomeninio gyvenimo srityse dalyvauja menkai. Tai rodo negalios paveiktų moterų atskirtį ir skatina ieškoti būdų jai mažinti.
Projekto tikslas: Negalios paveiktų moterų įgalinimas ginti savo teises stiprinant jų gebėjimus, tiesiant jungtis tarp moterų ir negalios klausimais dirbančių pilietinės visuomenės organizacijų ir keičiant viešą diskursą.
Projekto veiklos:
- dirbama su negalios paveiktomis moterimis regionuose – aktualizuojamos problemos, telkiamas, ugdomas ir savo teises atstovauti įgalinamos iniciatyvinės grupės, kurios savo ruožtu šviečia platesnę bendruomenę ir imasi konkrečių advokacijos veiksmų vietos lygiu;
- keliamos pilietinės visuomenės organizacijų sektoriaus kompetencijos, siekiant sustiprinti jų motyvaciją atstovauti specifinius, negalios ir lyties sąveikoje iškylančius negalios paveiktų moterų klausimus, skatinti tarpusavio bendradarbiavimą;
- formuojamas diskursas, keičiamos visuomenės nuostatos, mažinamos su negalios paveiktomis moterimis siejamos stigmos ir prietarai, organizuojant informuotumo didinimo kampaniją – rengiant straipsnius, radijo laidas, tinklalaides, vizualinę medžiagą bei kuriant ir platinant negalios paveiktoms moterims pritaikytą informacinį paketą apie moterų teises ir smurtą artimoje aplinkoje.
Projekto uždaviniai:
- sustiprinti negalios paveiktų moterų gebėjimus atstovauti savo poreikius;
- pagerinti pilietinės visuomenės organizacijų teikiamų paslaugų kokybę;
- skatinti moterų ir negalios klausimais dirbančių pilietinės visuomenės organizacijų bendradarbiavimą;
- viešajame diskurse išryškinti problemas, su kuriomis susiduria negalios paveiktos moterys ir keisti visuomenės nuostatas šios grupės atžvilgiu.
Partneriai: Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras, SOS vaikai, Lietuvos agentūra, Panevėžio skyrius
Projektas yra Aktyvių piliečių fondo (www.apf.lt), finansuojamo EEE finansinio mechanizmo (www.eeagrants.org) lėšomis, dalis
-
Visi apie tai kalba: darbo ir asmeninio gyvenimo derinimas virsta realybe
Projekto trukmė: 2020 m. gegužės 18 d. – 2022 m. gegužės 17 d.
Nuo 2011 m. lyčių atlyginimų atotrūkis Lietuvoje tik didėjo ir viena svarbių to priežasčių yra neproporcingas su vaiko priežiūra susijusių atsakomybių tarp tėvų pasidalinimas. Nusprendus susilaukti vaiko, lyčių normos bei įstatymuose numatytos sąlygos lemia ilgalaikį moterų pasitraukimą iš darbo rinkos, dėl vaiko priežiūros atostogų taip pat mažėja moterų finansinė nepriklausomybė, darosi sunkiau palaikyti socialinius ryšius ir dalyvauti visuomenės gyvenime. Visa tai turi ilgalaikių pasekmių moterų karjerai ir bendrai gyvenimo kokybei, tačiau proporcingai tarp partnerių padalinta vaiko auginimo našta galėtų atnešti daug naudos ne tik šeimoms, bet ir valstybei. Tai taip pat pagerintų tėčių sąlygas aktyviau dalyvauti šeimos gyvenime ir vaiko auginime, leistų kurti ir palaikyti stipresnius tėčių ir vaikų ryšius jau nuo pat ankstyvos vaikystės.
Projekto tikslas – įveikti įstatymines, profesines, psichologines, emocines, socialines kliūtis ir lyčių normas, trukdančias moterų bei vyrų lygybei profesinės veiklos ir asmeninio gyvenimo derinimo klausimais.
Projekto uždaviniai:
1) įvertinti įstatymuose numatytas darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo galimybes;
2) pateikti rekomendacijas, kaip reikėtų gerinti įstatyminį reglamentavimą ir nacionalinę politiką;
3) proaktyviai imtis politikų ir kitų sprendimo priėmėjų informavimo apie ekspertų nustatytas darbdaviams bei darbuotojams dėl įstatyminio reglamentavimo kylančias kliūtis;
4) sukurti mechanizmą, kuris padėtų gerinti darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo galimybes organizacijose;
5) kurti darbo ir asmenino gyvenimo derinimui palankią socialinę aplinką;
6) populiarinti vaiko priežiūros pasidalinimą šeimose;
7) formuoti naują šiuolaikinio vyriškumo ir tėvystės sampratą;
8) padėti moterims įveikti mamų jaučiamą kaltę ir skatinti visuomenę suprasti ankstyvo tėčių įsitraukimo naudą;
9) skatinti visuomenės diskusijas bei teigiamus elgesio pokyčius profesinės veiklos ir privataus gyvenimo derinimo klausimais.
Šiems uždaviniams įgyvendinti bus:
- atliekama darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą reglamentuojančių įstatymų analizė;
- nustatomos kliūtys, darbdaviams kylančios siekiant pagerinti darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo galimybes organizacijose;
- atliekama reprezentatyvi apklausa apie visuomenės žinias bei nuomonę darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo klausimais;
- organizuojami susitikimai su Seimo nariais;
- pasirinktoje bandomojoje organizacijoje kuriamas bei vykdomas veiksmų planas, padėsiantis pagerinti darbo ir asmeninio gyvenimo derinimo galimybes;
- vykdoma motyvacinė kampanija pasirinktos bandomosios organizacijos darbuotojams;
- vadovaujantis bandomosios organizacijos patirtimi, parengiamos gairės bei rekomendacijos kitoms organizacijoms;
- surengta tarptautinė konferencija;
- sukurta interneto svetainė, kuri pateikiama visa darbdaviams bei darbuotojams reikalinga informacija apie darbo ir asmeninio gyvenimo derinimą;
- vykdomos visuomenės informavimo ir sąmoningumo didinimo kampanijos.
Projektą įgyvendina Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Lygių galimybių plėtros centras ir socialinės reklamos agentūra „Nomoshiti”. Prie įgyvendinimo prisideda Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Projektas iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programos (2014-2020) lėšomis (sutarties su Europos Komisija Nr. 881615 – BALANCE – REC-AG-2019 / REC-RGEN-WWLB-AG-2019).