-
Įvairovė, lygybė… veiksmas!
Pagrindinis projekto tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į egzistuojančią įvairialypę diskriminaciją bei sutelkti bendras pastangas jai įveikti. 2006 m. pabaigoje pradėtu vykdyti plataus masto projektu, buvo prisidedama prie 2007 metų – Europos lygių galimybių metų visiems – paminėjimo ir priemonių įgyvendinimo.
Pagrindinės projekto veiklos:- Filmų festivalis žmogaus teisių tema;
- Viešoji kampanija prieš diskriminaciją;
- Seminarai nevyriausybinėms organizacijoms, teisininkams, profesinių sąjungų nariams bei savivaldybių ir bendruomenių atstovams.
- Leidinys „Lygios galimybės visiems”.
Projektą vykdė Lietuvos žmogaus teisių centras kartu su partneriais: Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ir Lygių galimybių plėtros centru.
Projektą rėmė Europos Sąjunga, dalinai finansavo Lietuvos Respublika.
-
Drąsa – kalbėti, aistra – gyventi
Knyga „Drąsa – kalbėti, aistra – gyventi” – tai kolektyvinio darbo rezultatas, suvienijęs skirtingų kartų moteris. Sumanymas išleisti autentiškais pasakojimais pagrįstą knygą apie homoseksualių, biseksualių ir translyčių (LBT) moterų patirtis Lygių galimybių plėtros centro kolektyvui gimė prieš kelerius metus. Tačiau jo įgyvendinimas nebuvo lengvas – sunku buvo rasti projekto rėmėjų, užtruko ir interviu rinkimo procesas, nes nebuvo paprasta prakalbinti tas, kurios priverstos slėpti savo patirtis.
Knygoje sudėti dvidešimt penkių Lietuvoje gyvenančių LBT moterų pasakojimai. Tai skirtingo amžiaus, išsilavinimo, socialinės padėties moterys, kurias, nepaisant visų likimo vingių, sieja viena bendra patirtis – kaip būti, mylėti ir išlikti savimi homofobiškoje visuomenėje.
Knygoje pateikti pasakojimai buvo renkami 2003 metų vasarą ir 2007 metų sausio-gegužės mėnesiais. Norėjome įamžinti ir lesbiečių motinų pamąstymus, tačiau nepavyko rasti tiek pašnekovių, kad būtų buvę galima suformuoti atskirą skyrių knygoje. Dėkojame toms, kurios sutiko pasidalyti savo patirtimi. Jų pasakojimus pasiliekame kitam projektui, kurį, jei aplinkybės bus palankios, skirsime motinoms.
Knygoje cituojamų moterų vardai išgalvoti, tačiau amžius nurodytas – tikras. Skaitydami rasite ir Laimio pasakojimus. Tai transseksualaus asmens liudijimai – atviri, skaudūs ir dekonstruojantys primityvias tapatybės sampratas – kaip ir kitų čia sudėtų herojų mintys apie gyvenimo pamokas ir išlikimo strategijas.
Rašant knygą, nebuvo siekiama pateikti vientisą naratyvą ir tuo būdu papasakoti savitą jos/jo istoriją. Projekto dalyvių mintys ir pasisakymai yra sugrupuoti į atskirus skyrius, kuriuose kalbama apie skirtingus gyvenimo aspektus, pradedant vaikystės atsiminimais ir baigiant dabartinės situacijos apmąstymais. Tokia knygos struktūra, viena vertus, padeda pajusti visuomenine stigma paženklintų patirčių bendrumą, bet tuo pačiu išryškina kiekvienos asmenybės skirtumus, kuriuos sąlygoja tiek psichologinis individualumas, tiek socialinės aplinkos savitumai.
Tai pirmasis bandymas Lietuvoje suteikti erdvę autentiškiems lesbiečių, biseksualių ir trasseksualaus asmens pasakojimams. Tikimės, kad vienai skaitytojų daliai šios istorijos padės geriau suprasti tas/tuos, kurie visuomenėje yra nepagrįstai atstumti. Kita gi dalis įgis daugiau drąsos kalbėti apie save ir ryžtingiau ginti savo žmogaus teises. Būtų puiku, jei ši knyga įžiebtų aistrą gyventi visuomenėje be homofobinių prietarų.
Knygos rengimą ir išleidimą parėmė fondas Mama Cash (Olandija), Atviros visuomenės institutas (Niujorkas) ir moterų tinklas East-West-Women network.
-
Novatoriškos socialinių partnerių švietimo strategijos, siekiant praktinio lygių galimybių principo įgyvendinimo
Šis projektas, kuriuo buvo siekiama informuoti visuomenę ir diegti nepakantumą diskriminacijos dėl lyties apraiškoms, buvo įtrauktas į trisdešimtuką geriausiųjų ES viešinimo projektų. 2006-2007 m. vykdomos veiklos skatino socialinį dialogą įvairių atskirties grupių diskriminacijos prevencijos klausimais, keitė stereotipinį požiūrį į moteris ir vyrus vei kitas socialines grupes.
Kiti projekto tikslai:
- Didinti moterų motyvaciją ir konkurencingumą dalyvaujant darbo rinkoje;
- Skatinti vyrus prisiimti lygiavertę moterims atsakomybę už vaikus, ir tuo būdu keisti darbdavių požiūrį į moteris kaip „rizikingą”, „nepatraukią” darbo jėgą;
- Motyvuoti darbdavius diegti lankstesnes darbo organizavimo formas, suteikiančias galimybes tiek moterims, tiek vyrams derinti šeimos ir profesines pareigas;
- Skatinti socialinę politiką, padedančią derinti privatų ir profesinį gyvenimą.
Projekto veiklos:
- Mokymai lyčių lygybės ir lygių galimybių klausimais: daugiau informacijos;
- Mokslinis tyrimas;
- Viešoji informacinė kampanija;
- Mokomųjų TV laidų ir reportažų ciklas;
- Straipsniai populiarioje spaudoje;
- Momentinės visuomenės apklausos lyčių lygybės užimtumo srityje problematikos klausimais.
Tikslinės grupės:
- Darbdaviai;
- Profesinių sąjungų atstovai;
- Lietuvos darbo rinkos institucijų atstovai;
- Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnybos darbuotojai;
- Asmenys, formuojantys socialinę ir užimtumo politiką;
- Moterys grįžtančios į darbo rinką po ilgesnės pertraukos;
- Vyresnio amžiaus moterys.
Projektą koordinavo Kauno moters užimtumo informacijos centras: Projekto partneriai: Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ir Lygių galimybių plėtros centras.
Projektą rėmė Lietuvos Respublika, projektą iš dalies finansavo Europos Sąjunga.
-
LYGYBĖS RETORIKA: Žiniasklaida ir (ne)stereotipinė lyčių reprezentacija
Lygių galimybių plėtros centro iniciatyva ir lėšomis parengtas ir pristatytas žurnalistams ir viešųjų ryšių specialistams skirtas leidinys, kuriame pateikiami patarimai, kaip parengti lyčių požiūriu nešališkas publikacijas bei programas, išvengti vyrų ir moterų vaizdavimo stereotipų ir mesti iššūkį egzistuojančiai lyčių nelygybei.