Lygių galimybių plėtros centras

Smurtas prieš moteris: skaičiai šokiruoja

Agresijos mastai mūsų šalyje šokiruoja: fizinį arba seksualinį smurtą yra patyrusi kas trečia moteris. Tai atskleidė šią savaitę paskelbta Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros ataskaita. Apklausus 42 tūkst. moterų, pirmą kartą įmanoma palyginti smurto prieš moteris mastus visoje ES ir skirtingose jos narėse.

Kaip Lietuva pagal smurto prieš moteris mastą atrodo ES kontekste? Kur aukos ieško pagalbos? Kaip reikėtų suaktyvinti kovą prieš smurtą? Apie tai pokalbis su Lygių galimybių plėtros centro eksperte Vilana Pilinkaite-Sotirovič.

– ES Pagrindinių teisių agentūra paviešino, kaip skelbiama, didžiausios iki šiol pasaulyje atliktos apklausos apie smurtą prieš moteris rezultatus. Kuo unikali ir svarbi ši apklausa bei jos rezultatai?

– Tyrimas unikalus jau vien tuo, kad buvo apklausta 42 tūkst. respondentų. Skirtingose šalyse, žinoma, ir iki šiol buvo atliekama reprezentatyvių tyrimų. Bet dabar pirmą kartą galime palyginti smurto prieš moteris duomenis visos Europos Sąjungos mastu.

Surinkta labai daug vertingų duomenų: apie fizinį smurtą, patiriamą iš partnerio ir nepartnerio, seksualinį smurtą, psichologinį smurtą. Paliesta ir smurto darbe tema, apie kurią labai mažai kalbama.

– Turbūt pagrindinis tyrimo skaičius – 33. Tai procentas Europos moterų, kurios per savo gyvenimą yra patyrusios fizinį ir seksualinį smurtą. Ar šis skaičius jus šokiruoja?

– Žiūrint procentais ar dalimis, matyti, kad smurtą yra patyrusi kas trečia moteris nuo 15 metų. Jau tai yra nemažai. Tačiau žiūrint absoliučiais skaičiais visos Europos Sąjungos mastu, fizinį ar seksualinį smurtą yra patyrę net 62 milijonai moterų. Tai yra šokiruojantys skaičiai.

Apie tai turime susimąstyti absoliučiai visi. Mat tos moterys, kurios yra patyrusios smurtą, vėliau patiria ir depresiją, ir pyktį, ir nenorą būti visuomenės dalimi. Tai yra trauma ne tik pačiam smurtą patyrusiam žmogui, to pasekmes jaučia jo aplinka, artimieji, bendradarbiai. Smurtas sukelia pasekmes ne tik asmeniui, bet ir bendruomenei.

Visą interviu skaitykite lrytas.lt.

Tekstas ir nuotrauka: lrytas.lt.

 

 

Daugiau naujienų
Irma-025073
Irma Zabulionytė: Noriu būti matoma ne dėl negalios

Panevėžyje, Nemuno ir Parko gatvių sankryžoje, jau mėnesį didelis plakatas skatina palaikyti moterų teises. Iš jo žvelgia Irma Zabulionytė – Panevėžio agentūros „SOS vaikai“ vadovė.

Asociatyvi iliustracija
Feminizmas tampa prieinamu

Pirmą kartą Lietuvoje platinamas feministinis diskursas, kuris pritaikytas plačiajai auditorijai. Pristatome jums naują leidinių ciklą - Feministinį gidą!

Nuotraukose Eglė Laurinaitytė. Fotografavo Joe Wood.
Stereotipus apie negalią keičianti tauragiškė Eglė: „Jei nesvajotume – negyventume“

Rinkiminių agitacijų šurmulyje į tauragiškius iš didžiulio stendo pažvelgė ir Eglė Laurinaitytė. Ši reklama nekviečia nei pirkti, nei balsuoti. Ji ragina drąsiai kalbėti apie skirtingas patirtis žmonių, kuriuos sutinki gatvėje, einančius tiltu ar parduotuvėje.

Bendradarbiavimas
Kreipimasis į kandidates(-us) į savivaldybių meres(-us)

Artėjant Lietuvos Respublikos savivaldybių rinkimams, mes kartu su Lietuvos moterų lobistinę organizacija (LMLO) kreipiamės į kandidatus/es, akcentuodamos su moterų ir vyrų nelygybe susijusias problemas, kurių sprendimas savivaldos lygiu pagerintų savivaldybių gyventojų gerovę.

Tinklalapyje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą jo veikimą bei tobulinimą, todėl būtinieji slapukai (techniniai, funkciniai bei analitiniai) yra naudojami automatiškai. Siekiant individualizuoti Jūsų naršymo patirtį bei pateikti pasiūlymus, kurie būtų aktualūs būtent Jums, naudojami ir tiksliniai slapukai. Paspaudę „Sutinku“ Jūs sutinkate su tikslinių slapukų naudojimu. Savo sutikimą galite atšaukti bet kuriuo metu savo interneto naršyklės nustatymuose, ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - Privatumo politikoje. View more
Sutinku