Lygių galimybių plėtros centras

Tvirtų pečių problema

Lengvai suprantama kalba (čia paspausti)

 

 

 

 

Gidas moterims apie moterų teises.

Tvirtų pečių problema.

2023

 

Moterys mano,
kad moterys ir vyrai yra lygus.
Kartais jos nori,
kad vyrai jomis pasirūpintų.
Kartais mums visiems reikia pagalbos
Kartais vyrai būna daug stipresni
nei moterys.
Tai gali būti negerai.
Kartais vyrai su moterimis nori elgtis
negražiai.
Kartais vyrai muša moteris.
Tai yra vadinama smurtu.Žmonės sako,
kad jeigu vyras muša moterį,
ji yra pati dėl to kalta.
Tai yra netiesa.
Moterys bijo pasakyti,
kad jas muša.
Joms yra gėda.
Tai yra negerai.
Moterys turi pasakyti, kai jas muša
Kartais kiti žmonės
elgiasi su moterimis negražiai.
Pavyzdžiui parašo apie ją
negražią žinutę internete.
Arba gali neleisti vienai
išeiti pasivaikščioti.
Tai nėra gerai.
Tai gali būti vadinama
psichologiniu smurtu
Kartais su moterimi negražiai elgiasi
šeimos narys.
Tačiau kartais su moterimi
negražiai elgiasi žmogus,
kurio ji nepažįsta.
Dažnai prieš moteris smurtauja
jos vyras arba draugas.
Kartais vyras atrodo geras.
Jis sako, kad myli moterį.
Vėliau jis pradeda elgtis negražiai.
Jis gali sakyti daug negražių žodžių,
pavyzdžiui:
• tu niekam tikusi,
• tu pati kalta, kad su tavimi taip elgiuosi.
Tai nėra gerai.
Tai yra smurtas.
Kai vyras smurtauja prieš moterį,
jis gali norėti atimti jos vaikus.
Taip pat jis gali grasinti
atimti iš jos pinigus.
Tai yra smurtas.
Kartais žmogus, kuris smurtauja,
neleidžia moteriai susitikti
su kitais žmonėmis.
Jis visada būna šalia.
Jis sako, kad labai ją myli.
Tačiau moteris lieka viena.
Ji neturi su kuo pasikalbėti.
Moteriai gali būti labai baisu.
Kartais žmogus, kuris smurtauja,
gali versti moterį daryti dalykus,
kurių ji nenori daryti.
Tai yra labai negerai.
Žmonės, kurie taip elgiasi,
nori kontroliuoti moterį.
Jie neleidžia jai priimti sprendimų.
Todėl moteriai gali būti sunku
palikti žmogų,
kuris prieš ją smurtauja.
Jeigu Jūs jaučiate,
kad su Jumis elgiasi negerai,
Jūs turite tai kažkam pasakyti.
Smurtas yra nusikaltimas.
Smurtauti yra labai negerai
Jeigu su Jumis elgiasi negerai,
Jūs turite kreiptis pagalbos.
Yra darbuotojų, kurie gali Jums padėti.
Jeigu Jums reikia tokios pagalbos,
Jūs galite skambinti
šiuo telefono numeriu:
880066366
Kai Jūs paskambinsite,
atsilieps darbuotojai,
kurie galės Jums padėti.

Tekstą į lengvai suprantamą kalbą vertė Miglė Baltrūnaitė.
Tekstas išbandytas Pal. J. Matulaičio socialinio centro „Atviros
bendruomenės“ dienos darbinio užimtumo centre.
Paveikslėlių šaltinis:
Piktogramų autorius: Sergio Palao. ARASAAC (https://arasaac.org/).
Licencija: CC (BY-NC-SA). Priklauso: Aragono vyriausybė (Ispanija).

Iliustracijos autorė: Renata Krasovskaja

Įspėjimas! Šiame tekste kalbame apie smurtą santykiuose. Tai patyrusioms ar patyrusiems gali kilti skausmingų prisiminimų.

Garso įrašas

Dauguma mūsų sutinkamų moterų pritaria lyčių lygybės idėjoms: piktinasi darbo pokalbyje sulaukusios klausimo, ar neketina turėti vaikų, mano, kad smurtą patiriančiosios neturėtų jo toleruoti, tiki, kad moterys gali tapti puikiomis vadovėmis, o vyrai turėtų aktyviai dalyvauti auginant vaikus… Bet tuomet ima ir priduria: „Tik aš nenoriu, kad vyrai subobėtų“, „man patinka, kai vyras apvelka paltą ar nukelia lagaminą“, „nenoriu, kad mano partneris verktų“, „šalia jo noriu jaustis kaip už uolos“. Ką atsakyti į šiuos argumentus?

Žmogiška iš partnerio ar asmens, kuriam jaučiame simpatiją, trokšti pagalbos ir rūpesčio. Mažos galantiškos smulkmenos leidžia pasijusti svarbiai ir mylimai.

Visgi nebūtų malonu, jei einant iš kavinės palto užvilkti staiga pripultų prieš tai žvilgsniu varstęs įtartinas tipas. Storžieviu nelaikome žemesnio už save bičiulio, kuris negali paduoti avinžirnių skardinės nuo aukščiausios parduotuvės lentynos. Ryšys sutvirtėja, o ne sukęžta, kai partnerė tampa uola vyrui, išgyvenančiam sunkų gyvenimo laikotarpį. Brandūs santykiai gali užgimti ir vaikinui pakvietus į pirmą pasimatymą, ir merginai parodžius iniciatyvą.

Žinoma, netikėjau, kad tik vaikinas gali pakviesti merginą į pirmą pasimatymą ar mokėti už abu. Kokios čia atgyvenos? Juk XXI amžius! Tačiau po kelių nesėkmingų pasimatymų – kai vyrukai kažkur išnyko kaip dūmas neblaškomas vėjo, širdį pradėjo graužti abejonė. Gal tai mano kaltė? Gal buvau nepakankamai gležna? Kiek kartų girdėjau, kad vyrams nepatinka stiprios moterys, – gal dėl to niekada nesusirasiu partnerio? Ateitis parodė, kad lygiavertis santykis, nebandant įtilpti į senus stereotipus, yra įmanomas.

Taigi kodėl apskritai kalbame apie visas šias paltų, lagaminų ir „kas kam atidarys duris“ problemas? Jos tokios mažareikšmės… Vieno „bet“ negalime ignoruoti. Tvirti pečiai, į kuriuos svajojai atsiremti, gali tapti pečiais, užremiančiais duris, kai mėgini bėgti nuo smurto.

Kitaip tariant, tai, ką esame išmokytos vertinti kaip vyriško galantiškumo išraišką, pažvelgus atidžiau atsiveria kaip prievartinės kontrolės romantizavimas. Tikėjimas, kad pasyvumas ir priklausomybė yra tikrojo moteriškumo išraiška, didina mūsų riziką patirti smurtą.

Sovietiniais laikais galiojo tokia taisyklė – gerai išauklėta moteris negali sau įsipilti gėrimo. Turi sulaukti, kol tai padarys jos poreikį pastebėjęs šalia sėdintis vyras. Tačiau atsidūrę užstalėje vyrai ne ypač domėdavosi aplinkinių poreikiais, ypač vakarui įsibėgėjus. Kaip užknisdavo laukti!

Pasaulyje nepaprastai daug moterų ir mergaičių patiria smurtą, absoliuti dauguma smurtautojų būna vyrai. Smurtaujama dažniau tose šalyse, kur daugiau lyčių stereotipų ir tikima, esą vyrai yra „stiprioji“ (dominuojanti) , o moterys – „silpnoji“ (pavaldžioji) lytis.

Tarptautinėje teisėje smurtas prieš moteris arba smurtas lyties pagrindu vertinamas kaip atskiras reiškinys, nes tai – ne atsitiktiniai nusikaltimai, o kultūroje įsišaknijusios lyčių nelygybės pasekmė. Ten, kur smurtas prieš moteris paplitęs, mėlynės paprastai slepiamos, viešai apie tai gėdijamasi kalbėti, o atsakomybė dėl to, kas įvyko, suverčiama nukentėjusiajai.

Smurtas prieš moteris gali reikštis labai įvairiai: nuo menkinančių komentarų internete iki nužudymo; nuo draudimo išeiti vienai pasivaikščioti iki lyties organų žalojimo. Nusikaltėliu gali tapti bet kas: kolega, klasiokas, bičiulis, viršininkas, tačiau dažniausiai smurtauja intymūs partneriai.

Posakis „mano namai – mano tvirtovė“ moterims netaikytinas, nes statistiškai namai ir ypač virtuvė joms yra pati nesaugiausia vieta – būtent čia moterį dažniausiai fiziškai sužaloja partneris.

Ir vis dėlto, kai kalbame apie intymaus partnerio smurtą, mėlynės tėra ledkalnio viršūnė. Daug dažniau moterys patiria kitas prievartos rūšis, ypač psichologinį ujimą. Tai gali pasireikšti gąsdinimu palikti, susirasti kitų moterų ar ką nors pasidaryti sau, jei partnerė nepaklus, daiktų laužymu, grasinančiais gestais ar veiksmais, moteriai brangios nuosavybės niokojimu ar augintinių skriaudimu.

Skriaudėjas žemina ir skatina galvoti, kad „esi niekam tikusi“, „kvaila“, pravardžiuoja, suverčia kaltę ir neigia smurtavęs. Toks vyras su partnere elgiasi kaip su tarnaite, tik jis priima sprendimus. Vaikus auginančiose porose smurtautojas grasina moterį apskųsti tarnyboms, atimti vaikų globą, verčia jausti kaltę dėl žalos vaikams.

Moteriai itin sunku rasti atsvarą, nes yra izoliuojama – vyras kontroliuoja, su kuo ji susitinka ir kalbasi, ką skaito ir kur eina. Tai dažnai slepiama po pavydo ir tariamos meilės šydu. Gali prisidėti ir ekonominis smurtas – draudimai dirbti, pinigų atėmimas ir vertimas jų prašyti menkiausioms išlaidoms. Iš esmės moterys susiduria su namų tironu, kurio veikimo metodai niekuo nesiskiria nuo naudojamų prieš politinius kalinius ar religinių sektų narius.

Tokio elgesio visuma vadinama prievartine kontrole. Dažnai ji prasideda vienu kitu pavydo pliūpsniu, nurodymu, kaip turi rengtis ar spaudimu mylėtis, net jei nesi nusiteikusi. Moterys pasakoja, kad vėliau ėmę smurtauti partneriai santykių pradžioje buvo ypač atidūs ir romantiški. Smurto ratas įsisuka iš lėto – tai viena priežasčių, kodėl jo ištakas taip sunku pastebėti ir ištrūkti iš santykių, kol situacija netapo itin sunki ir pavojinga.

Kai moteris pasipriešina nesibaigiančiam psichologiniam ujimui, išdrįsta pasakyti „ne“ ar nusprendžia išeiti, smurtautojas pasitelkia lytinę prievartą ar fizinę agresiją. Tai jo priemonė grąžinti auką į stropiai pinamą prievartinės kontrolės voratinklį. Bandančių ištrūkti iš smurtinių santykių moterų rizika būti sunkiai sužalotomis ar nužudytomis padidėja 80 procentų.

Iš moterų tikimasi nuolankumo, o tai apsunkina vadavimosi iš prievartinės kontrolės procesą – gali kilti abejonių, ar nereaguoju per stipriai, galbūt „tereikia būti kantresnei“, „neprovokuoti pykčio“. Labai svarbu atsiriboti nuo to, kaip kiti įsivaizduoja santykius, ir gebėti atpažinti, kada aktyviai ribojama pasirinkimo laisvė ir pasitelkiamas smurtas.

Atgal vilioja ir amžinieji „tai daugiau nepasikartos“, „aš tave myliu“. Gali būti be galo sunku finansiškai atsistoti ant kojų, neramu dėl vaikų. Todėl moterims ypač svarbi ir institucijų, ir artimųjų pagalba, emocinė parama. Visos turime žinoti ir padėti suprasti, kad už smurtą atsakingas tik smurtautojas – tai, ką jis daro, yra nusikaltimas.

Intymaus partnerio smurto rizika skatina rimtai apsvarstyti, ar leisime porose ir toliau tarpti nelygiaverčiams santykiams. Sakysime, kad tikras vyras turi uždirbti daugiau, nesvarbu, kad dėl to partnerė gali tapti finansiškai priklausoma. Skatinsime dukrą manyti, kad pavydas yra meilės išraiška, nors prisidengdamas juo vyras gali kontroliuoti jos gyvenimą. Nemėginsime suabejoti, kodėl tik vyras vairuoja šeimos automobilį ir moteris dėl to tampa kur kas mažiau mobili.

Mes norime ryšio, grindžiamo tarpusavio pasitikėjimu, atvirumu ir santarvės paieškomis. Santykių, kuriuose niekas nėra menkinamas, nejaučia baimės ar spaudimo. Bendro buvimo, kuris leidžia džiaugtis vienas kito pasiekimais ir skirti laiko sau. Tokio, kuriame gerbiamos lytinio gyvenimo ribos ir abu partneriai vienodai stengiasi rūpintis buitimi, vaikais, artimaisiais.

Ar taip atrodė mūsų tėvų ir senelių santykiai? Jeigu ne – metas keisti tradicijas.

O gal senos problemos išsispręs laikui bėgant? Kokia padėtis Lietuvoje? 2020 m. keliose savivaldybėse atlikta apklausa atskleidė, jog kas antras vyras (46 proc.) iš esmės pritaria teiginiui „Mylėtis su vyru yra žmonos pareiga“. Tais pačiais metais pasiteiravus gimnazistų paaiškėjo, kad keturi iš dešimties (43 proc.) pritaria teiginiui „Kartais merginos pačios išprovokuoja priekabiavimą savo išvaizda ir (arba) elgesiu“.

Geroji žinia – taip manančiųjų gretos gerokai sumenko (iki 27 proc.) moksleiviams sudalyvavus programoje, kuri skatino kritiškai peržvelgti lyčių stereotipus. Lygybė ir saugumas nenukrenta iš dangaus. Juos kuriame mes patys, savo pastangomis.

Ką daryti?

  • Jeigu įtari, kad tavo santykiai nėra lygiaverčiai, apsilankyk svetainėje www.visureikalas.lt – ten rasi daug vertingos informacijos ir praktinių patarimų, testų, kaip atpažinti smurtą ir kur kreiptis pagalbos.
  • Jei įtari, kad tavo draugė ar kolegė patiria smurtą, – tavo vaidmuo neįkainojamas, padedant suprasti, kas vyksta ir kur kreiptis pagalbos. Tačiau tai gali būti tikrai sunki užduotis! Visa informacija apie pagalbos teikimą taip pat svetainėje www.visureikalas.lt.
  • Nepasitikėk mitais, kurie verčia manyti, kad moterys saugumą turi pelnyti savo nuolankumu. Auklėdama savo vaikus stenkis neperduoti šių lyčių stereotipų.

Šio teksto autorės – Lygių galimybių plėtros centro komandos narės, savanorės ir bičiulės. 

Tekstas parengtas įgyvendinant projektą, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. Projektas vykdomas kartu su asociacija „Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras“ ir asociacija „SOS vaikai, Lietuvos agentūra, Panevėžio skyrius“.

Active-citizens-fund@4x

Daugiau tekstų

LGPC-MOTERU-GIDO-VIZUALAI-1204-01 Namų ruoša – kaip Sizifo akmuo
Namų ruoša – kaip Sizifo akmuo

Moterys – socialiai nuovokesnės? Galbūt. Tačiau mokslas atskleidžia – ne iš prigimties jos tokios. Socialinio rato kūrimo ir palaikymo įgūdžiai įgyjami gyvenimo eigoje ir tobulėja praktikuojami. Nereikia būti aiškiaregiu, kad suprastum, jog tam tikromis progomis kas nors turi pasirūpinti šventės organizavimu, dovanomis, vaišėmis, sveikinimais. Kas nors turi apskritai tas šventes atsiminti, pasiskaičiuoti jubiliejus ir sukaktuves, o laikui atėjus susiruošti į svečius arba tuos svečius pasikviesti.

LGPC-MOTERU-GIDO-VIZUALAI-1204-08 motinyste be pjedestalo
Motinystė be pjedestalo

Judėjimas už moterų teises visada siekė plėsti motinystės supratimą. Tai sudėtinga užduotis, ir aktyvisčių nuomonės ne kartą išsiskyrė.

LGPC-MOTERU-GIDO-VIZUALAI-1204-12 MANO KŪNAS NEPANAŠUS Į KŪNUS TELE
Mano kūnas nepanašus į kūnus televizijoje

Jei autobusų stotelėje užkalbintum būrelį nepažįstamų žmonių – ką jie pastebėtų pirmiausia? Kad esi moteris? Aprangos stilių? Amžių? Jei turi matomą negalią – didelė tikimybė, kad būtent ji atsidurs pirmame plane. Nepažįstamųjų reakciją staiga paveiks visokios baimės bei stereotipai.

Tinklalapyje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą jo veikimą bei tobulinimą, todėl būtinieji slapukai (techniniai, funkciniai bei analitiniai) yra naudojami automatiškai. Siekiant individualizuoti Jūsų naršymo patirtį bei pateikti pasiūlymus, kurie būtų aktualūs būtent Jums, naudojami ir tiksliniai slapukai. Paspaudę „Sutinku“ Jūs sutinkate su tikslinių slapukų naudojimu. Savo sutikimą galite atšaukti bet kuriuo metu savo interneto naršyklės nustatymuose, ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - Privatumo politikoje. View more
Sutinku