Lygių galimybių plėtros centras

Prasidėjo akcija „Saugi artima aplinka”

Lygių galimybių plėtros centras ir VšĮ „Mūsų Europa” surengė iniciatyvą tarptautinės 16-kos pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų kampanijai, kuria siekia didinti visuomenės supratimą, akademiko Leonido Donskio žodžiais tariant, „kad smurtas prieš moteris ir atviras bei užmaskuotas jų engimas yra viena iš opiausių net demokratinių šalių problemų, nė neminint kitų, ypač kariaujančių šalių. Smurtas prieš moteris yra vyrų, o ne moterų problema”.

Pirmoji, pasaulio moterų pastangas suvienijusi akcija Jungtinių Tautų iniciatyva buvo surengta 1991 metais. 2008 metais generalinis Jungtinių Tautų sekretorius Ban Ki-moonas ėmėsi iniciatyvos telkti vyrus, stiprinant valstybių atsakomybę kovoje su smurtu. Iškilūs Lietuvos politikai, pareigūnai, akademikai, visuomenininkai ir pramogų verslo atstovai prisijungė prie pasaulinio judėjimo.

„Tam, kad sukurtume saugią aplinką, neužtenka tik baksnoti į kitus, kurie pakelia kumščius. Reikia nuolat savęs paklausti, ar aš tikrai nesu tarp jų. Ir kalbėtis, diskutuoti, mokytis save pažinti” – samprotavo TV projekto Tūkstantmečio vaikai vedėjas ir grupės „Liūdni slibinai” narys Dominykas Vaitiekūnas.

Psichiatro Dainiaus Pūro nuomone, nustoję reprodukuoti smurtinę kultūrą, vyrai padėtų patys sau: „Prisijungiau prie akcijos, nes žinau kaip gydytojas ir pilietis, kaip skausmingai kenčia nuo smurtaujančių vyrų moterys ir vaikai. O dar žinau, kad nuo smurto prieš moteris kenčia tie patys smurtaujantys vyrai. Tas nelemtas tariamas vyriškumas, palaikomas nevykusių stereotipų apie moterį ir vyrą, bumerangu kerta per vyrų dvasinę ir fizinę sveikatą.

Būtent dėl to, kad vyrai tapo smurto kultūros įkaitais, jie Lietuvoje žudosi kelis kartus dažniau negu moterys, ir netgi miršta vidutiniškai visu dešimtmečiu anksčiau už moteris. Nustoję smurtauti, mes, vyrai, ne tik padarysime moteris laimingesnes, bet ir tapsime laimingesni ir sveikesni patys!”

Individualios vyriškumo sampratos ir raiškos atsiejimas nuo agresijos, patyčių, smurtavimo ypač svarbus kuriant saugią artimą aplinką. Tačiau tik valstybės lygiu įgyvendinamos iniciatyvos leidžia siekti ilgalaikių, struktūrinių permainų. „Patvirtinome Valstybinę smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nukentėjusiems asmenims 2014-2020 metų programą, todėl labai tikiuosi, kad dabar visuomenė turės daugiau priemonių ir instrumentų sustabdyti šį apgailėtiną ir smerktiną reiškinį” – išreiškė viltį Lietuvos Respublikos Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Privalome išrauti šį blogį, kurio, deja, vis dar yra visur pasaulyje.” – ragina Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. „Smurtas prieš žmogų, gimdo smurtą visuomenėje, o galų gale – ir tarp valstybių. Kviečiu nebūti nebyliais smurto prieš moteris liudininkais. Keisti padėtį galime pasisakydami prieš smurtą, jei esame jo liudininkais, skleisdami informaciją, skatindami problemos suvokimą, auklėdami jaunąją kartą. Kuriant saugią artimą aplinką, tokios akcijos yra ne tik prasmingos, bet ir būtinos” – sako L. Linkevičius.

Akcijos organizatoriai kviečia prisijungti ir jus. Tai galite padaryti prisisegdami baltą kaspiną ir taip išreikšdami poziciją arba tiesiog nelikdami abejingi žeminimui, smurtui ir patyčioms savo aplinkoje bei apie tokius įvykius informuodami policiją. Kurkime saugią artimą aplinką kartu.

flag eu
EEA_color_logo

https://www.facebook.com/saugi.artima.aplinka

Daugiau naujienų
LSK nuotrauka
Feminizmas lengvai suprantama kalba

Pristatome pirmąjį leidinį Lietuvoje, kuris skleidžia feminizmą žmonėms su intelekto negalia!

Asociatyvi iliustracija
Smurtas artimoje aplinkoje: ko trūksta, kad moterys su negalia gautų tinkamą pagalbą

Pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenis teikiančios įstaigos nėra tinkamai pasirengusios padėti moterims su negalia.

Irma-025073
Irma Zabulionytė: Noriu būti matoma ne dėl negalios

Panevėžyje, Nemuno ir Parko gatvių sankryžoje, jau mėnesį didelis plakatas skatina palaikyti moterų teises. Iš jo žvelgia Irma Zabulionytė – Panevėžio agentūros „SOS vaikai“ vadovė.

Asociatyvi iliustracija
Feminizmas tampa prieinamu

Pirmą kartą Lietuvoje platinamas feministinis diskursas, kuris pritaikytas plačiajai auditorijai. Pristatome jums naują leidinių ciklą - Feministinį gidą!

Tinklalapyje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą jo veikimą bei tobulinimą, todėl būtinieji slapukai (techniniai, funkciniai bei analitiniai) yra naudojami automatiškai. Siekiant individualizuoti Jūsų naršymo patirtį bei pateikti pasiūlymus, kurie būtų aktualūs būtent Jums, naudojami ir tiksliniai slapukai. Paspaudę „Sutinku“ Jūs sutinkate su tikslinių slapukų naudojimu. Savo sutikimą galite atšaukti bet kuriuo metu savo interneto naršyklės nustatymuose, ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - Privatumo politikoje. View more
Sutinku