Lygių galimybių plėtros centras

Kodėl moterų Europos politikoje turėtų būti daugiau?

Moterų skaičius Europos ir nacionaliniuose parlamentuose nuosekliai auga, tačiau vienodas lyčių atstovavimas vis dar nėra užtikrintas – vyrai sudaro daugiau nei 65 proc. visų Europos Parlamento ir net 76 proc. nacionalinių ES parlamentų narių. Raginame pasinaudoti savo teise reitinguoti kandidates artėjančiuose rinkimuose, nes esame įsitikinę, kad šiuolaikinė demokratija nėra įmanoma be lyčių lygybės.

Pateikiame keletą iš daugelio priežasčių, kodėl moterų Europos politikoje turėtų būti daugiau.

Lygus moterų ir vyrų atstovavimas didina formuojamos politikos kokybę:

 • Daugiau moterų įtraukus į politikos formavimą, keliami nauji ar „užmiršti” klausimai.
 • Priimami sprendimai ir išteklių skirstymas labiau atliepia skirtingų visuomenės narių poreikius, didina pasitikėjimą ir pasitenkinimą įgyvendinama politika.
 • Skatinama nauja politinė kultūra, kuriai būdingas veiksmingesnis konfliktų sprendimas ir valdymas.
 • Kai moterų daugiau valdžioje, sprendimai priimami skaidriau ir mažėja korupcijos pavojus, o visa tai svarbu kuriant klestinčią visuomenę.

Kai moterų politikoje daugiau – jų nuomonės ir interesai atstovaujami geriau:

 • Moterų ir vyrų interesai dėl netolygaus galios paskirstymo ar darbų padalijimo dažnai stipriai skiriasi.
 • Moterys, kaip socialinė grupė, turi bendrų poreikių ir problemų (pavyzdžiui, klausimai susiję su reprodukcinėmis teisėmis ar smurtu artimoje aplinkoje), kurios ypač paveikia jų gyvenimą.
 • Kai moterų daugiau parlamente, daugiau lėšų skiriama socialinėms reikmėms, ypač vaikų poreikiams.
 • Moterys politikės labiau linkusios remti valstybės teikiamą vaikų iki 3 metų priežiūrą, kuri padeda mažinti ekonominę nelygybę ir sukuria prielaidas stiprėti viduriniajai klasei.
 • Moterų nužudymų mažiau tose šalyse, kur jų daugiau parlamente, nes apsaugą užtikrina tik veiksmingi įstatymai ir priemonės, kurias dažniausiai inicijuoja ir palaiko moterys.

Vienodas moterų ir vyrų atstovavimas – pamatinis šiuolaikinės demokratijos požymis:

 • Teisė dalyvauti politiniame gyvenime yra pamatinė žmogaus teisė, kuri turi būti užtikrinta ir vienodai pasiekiama tiek vyrams, tiek moterims.
 • Nepakankamas moterų atstovavimas politikoje rodo demokratijos trūkumą ir kelia grėsmę demokratinės sistemos teisėtumui. Kol moterys sudaro mažiau nei pusę parlamento narių, ši institucija negali atsižvelgti į skirtingas atstovaujamų moterų ir vyrų nuomones ir patirtis.
 • Šiuolaikinėse demokratijose politiniai sprendimai negali būti priimami neatsižvelgus į žmonių, kurių gyvenimui daroma įtaka, nuomones ir patirtis.
 • ES valstybės narės yra įsipareigojusios siekti lygybės tarp moterų ir vyrų tarptautiniu, Europos ir nacionaliniu lygiu.
women politics
flag eu
EEA_color_logo
Daugiau naujienų
Untitled-design-1
VEIKIAM! Gebėjimų stiprinimo ir finansavimo programos pristatymas 

Birželio 12 d., trečiadienį, 13 val., kviečiame į nuotolinį programos VEIKIAM! pristatymą.

Untitled-design-10
VEIKIAM! Smurto lyties pagrindu prevencijos programa

Stiprinti mažų ir regioninių NVO gebėjimus, vykdant prevenciją prieš smurtą lyties pagrindu. Palaikyti NVO, veikiančias Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, tokiose srityse kaip smurto prevencija, nukentėjusiųjų apsauga ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas.

LSK nuotrauka
Feminizmas lengvai suprantama kalba

Pristatome pirmąjį leidinį Lietuvoje, kuris skleidžia feminizmą žmonėms su intelekto negalia!

Asociatyvi iliustracija
Smurtas artimoje aplinkoje: ko trūksta, kad moterys su negalia gautų tinkamą pagalbą

Pagalbą nuo smurto artimoje aplinkoje nukentėjusiems asmenis teikiančios įstaigos nėra tinkamai pasirengusios padėti moterims su negalia.

Tinklalapyje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą jo veikimą bei tobulinimą, todėl būtinieji slapukai (techniniai, funkciniai bei analitiniai) yra naudojami automatiškai. Siekiant individualizuoti Jūsų naršymo patirtį bei pateikti pasiūlymus, kurie būtų aktualūs būtent Jums, naudojami ir tiksliniai slapukai. Paspaudę „Sutinku“ Jūs sutinkate su tikslinių slapukų naudojimu. Savo sutikimą galite atšaukti bet kuriuo metu savo interneto naršyklės nustatymuose, ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - Privatumo politikoje. View more
Sutinku