Lygių galimybių plėtros centras

Kodėl moterų Europos politikoje turėtų būti daugiau?

Moterų skaičius Europos ir nacionaliniuose parlamentuose nuosekliai auga, tačiau vienodas lyčių atstovavimas vis dar nėra užtikrintas – vyrai sudaro daugiau nei 65 proc. visų Europos Parlamento ir net 76 proc. nacionalinių ES parlamentų narių. Raginame pasinaudoti savo teise reitinguoti kandidates artėjančiuose rinkimuose, nes esame įsitikinę, kad šiuolaikinė demokratija nėra įmanoma be lyčių lygybės.

Pateikiame keletą iš daugelio priežasčių, kodėl moterų Europos politikoje turėtų būti daugiau.

Lygus moterų ir vyrų atstovavimas didina formuojamos politikos kokybę:

 • Daugiau moterų įtraukus į politikos formavimą, keliami nauji ar „užmiršti” klausimai.
 • Priimami sprendimai ir išteklių skirstymas labiau atliepia skirtingų visuomenės narių poreikius, didina pasitikėjimą ir pasitenkinimą įgyvendinama politika.
 • Skatinama nauja politinė kultūra, kuriai būdingas veiksmingesnis konfliktų sprendimas ir valdymas.
 • Kai moterų daugiau valdžioje, sprendimai priimami skaidriau ir mažėja korupcijos pavojus, o visa tai svarbu kuriant klestinčią visuomenę.

Kai moterų politikoje daugiau – jų nuomonės ir interesai atstovaujami geriau:

 • Moterų ir vyrų interesai dėl netolygaus galios paskirstymo ar darbų padalijimo dažnai stipriai skiriasi.
 • Moterys, kaip socialinė grupė, turi bendrų poreikių ir problemų (pavyzdžiui, klausimai susiję su reprodukcinėmis teisėmis ar smurtu artimoje aplinkoje), kurios ypač paveikia jų gyvenimą.
 • Kai moterų daugiau parlamente, daugiau lėšų skiriama socialinėms reikmėms, ypač vaikų poreikiams.
 • Moterys politikės labiau linkusios remti valstybės teikiamą vaikų iki 3 metų priežiūrą, kuri padeda mažinti ekonominę nelygybę ir sukuria prielaidas stiprėti viduriniajai klasei.
 • Moterų nužudymų mažiau tose šalyse, kur jų daugiau parlamente, nes apsaugą užtikrina tik veiksmingi įstatymai ir priemonės, kurias dažniausiai inicijuoja ir palaiko moterys.

Vienodas moterų ir vyrų atstovavimas – pamatinis šiuolaikinės demokratijos požymis:

 • Teisė dalyvauti politiniame gyvenime yra pamatinė žmogaus teisė, kuri turi būti užtikrinta ir vienodai pasiekiama tiek vyrams, tiek moterims.
 • Nepakankamas moterų atstovavimas politikoje rodo demokratijos trūkumą ir kelia grėsmę demokratinės sistemos teisėtumui. Kol moterys sudaro mažiau nei pusę parlamento narių, ši institucija negali atsižvelgti į skirtingas atstovaujamų moterų ir vyrų nuomones ir patirtis.
 • Šiuolaikinėse demokratijose politiniai sprendimai negali būti priimami neatsižvelgus į žmonių, kurių gyvenimui daroma įtaka, nuomones ir patirtis.
 • ES valstybės narės yra įsipareigojusios siekti lygybės tarp moterų ir vyrų tarptautiniu, Europos ir nacionaliniu lygiu.
women politics
flag eu
EEA_color_logo
Daugiau naujienų
Irma-025073
Irma Zabulionytė: Noriu būti matoma ne dėl negalios

Panevėžyje, Nemuno ir Parko gatvių sankryžoje, jau mėnesį didelis plakatas skatina palaikyti moterų teises. Iš jo žvelgia Irma Zabulionytė – Panevėžio agentūros „SOS vaikai“ vadovė.

Asociatyvi iliustracija
Feminizmas tampa prieinamu

Pirmą kartą Lietuvoje platinamas feministinis diskursas, kuris pritaikytas plačiajai auditorijai. Pristatome jums naują leidinių ciklą - Feministinį gidą!

Nuotraukose Eglė Laurinaitytė. Fotografavo Joe Wood.
Stereotipus apie negalią keičianti tauragiškė Eglė: „Jei nesvajotume – negyventume“

Rinkiminių agitacijų šurmulyje į tauragiškius iš didžiulio stendo pažvelgė ir Eglė Laurinaitytė. Ši reklama nekviečia nei pirkti, nei balsuoti. Ji ragina drąsiai kalbėti apie skirtingas patirtis žmonių, kuriuos sutinki gatvėje, einančius tiltu ar parduotuvėje.

Bendradarbiavimas
Kreipimasis į kandidates(-us) į savivaldybių meres(-us)

Artėjant Lietuvos Respublikos savivaldybių rinkimams, mes kartu su Lietuvos moterų lobistinę organizacija (LMLO) kreipiamės į kandidatus/es, akcentuodamos su moterų ir vyrų nelygybe susijusias problemas, kurių sprendimas savivaldos lygiu pagerintų savivaldybių gyventojų gerovę.

Tinklalapyje yra naudojami slapukai. Slapukai padeda užtikrinti tinkamą jo veikimą bei tobulinimą, todėl būtinieji slapukai (techniniai, funkciniai bei analitiniai) yra naudojami automatiškai. Siekiant individualizuoti Jūsų naršymo patirtį bei pateikti pasiūlymus, kurie būtų aktualūs būtent Jums, naudojami ir tiksliniai slapukai. Paspaudę „Sutinku“ Jūs sutinkate su tikslinių slapukų naudojimu. Savo sutikimą galite atšaukti bet kuriuo metu savo interneto naršyklės nustatymuose, ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos - Privatumo politikoje. View more
Sutinku